20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

MİLLİ EĞİTİME AİT 8 RİSKLİ BİNANIN YIKIMINA BAŞLANDI

Dünyanın birçok yerinde olası bir afete karşı, zararları azaltma ve gelecekte bu tür zararları tekrar yaşamamak için önceden bir takım önlemler alınmasını zorunlu kılmaktadır. İl genelinde afet öncesinde okulda yapılması gereken çalışmalar ile ilgili öğrenci ve veli bilgilendirmeleri İlimiz AFAD Müdürlüğü , İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği ile Sivil Savunma birimleri tarafından […]
Çankırı - 16 Mayıs 2022 15:59 A A

Dünyanın birçok yerinde olası bir afete karşı, zararları azaltma ve gelecekte bu tür zararları tekrar yaşamamak için önceden bir takım önlemler alınmasını zorunlu kılmaktadır. İl genelinde afet öncesinde okulda yapılması gereken çalışmalar ile ilgili öğrenci ve veli bilgilendirmeleri İlimiz AFAD Müdürlüğü , İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği ile Sivil Savunma birimleri tarafından okulda verilmektedir. İl geneli uygulamalı sivil savunma tatbikatları ve bilgilendirme değerlendirme çalışmaları da yapılmaktadır. Müdürlük bünyesindeki İlk Yardım Eğitim Merkezinde de okul ve kurum çalışanlarına ilk yardım eğitimleri verilmektedir.

Olası bir deprem durumunda öğrenciler ve yakın çevrede bulunanlar için güvenli bir korunma ve geçici barınma yeri olması bakımından da okulların depreme karşı mukavemetli olması büyük bir önem taşımaktadır. Bu kapsamda, “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik” esas alınarak yapılan güçlendirme çalışmalarında binaların yapısal ve yapısal olmayan elemanlarının hafif şiddetteki depremlerde herhangi bir hasar görmemesi, orta şiddetteki depremlerde onarılabilir düzeyde kalması, şiddetli depremlerde ise can güvenliğinin sağlanması amacıyla kalıcı yapısal hasar değerlendirmeleri sonucunda okul binaları ile ilgili değerlendirmeler teknik elemanlar tarafından yapılmaktadır.

Okullar için yapılan güçlendirme çalışmalarıyla, yapılan inceleme ve testler sonucunda binanın deprem güvenliğinin hedeflenen performans düzeyine yükseltilmesi için deprem güvenliğini arttırmaya yönelik binanın taşıyıcı sistemine yeni elemanlar eklenmekte, yapının esnekliğini ve kuvvetlere karşı dayanımını arttırıcı önlemler alınmaktadır. Güçlendirme-Maliyet analizleri sonucu ekonomik görülmeyen binalar ile ilgili olarak da teknik raporlar ve  Bakanlık görüşleri doğrultusunda  Valiliklerce yıkım kararı verilmektedir.

İl genelinde yapılan deprem performans çalışmaları kapsamında yıkımına karar verilen binalar ile ilgili öğrenci-personel tahliye süreçleri tamamlandıktan sonra, kış şartlarında bina yıkım aşamasında yaşanabilecek iş kazaları da düşünülerek  Nisan ayında başlatılan ihale süreçleri tamamlanmıştır. İhale süreçleri Çankırı İl Özel İdaresince yapılan riskli binaların yıkım iş ve işlemlerine yer teslimi yapılan yüklenicisince başlanılmıştır.

            Yıkımı gerçekleştirilecek binalar:

-İl Milli Eğitim Müdürlüğü Lojmanı (2 adet)

-Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi Lojmanı (2 adet)

-Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim Uygulama Merkezi Binası

-Ilgaz Atatürk ilkokulu Binası

-Ilgaz Atatürk MTAL Lojmanı

-Kurşunlu Halk Eğitim Merkezi Binası

İlimiz deprem kuşağında yer aldığından dolayı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en son yaptırılan deprem tahkikleri neticesinde 39 okulun hizmet binaları için yıkım kararı, 33 okulun hizmet binaları için ise güçlendirme kararı verilmiştir.

Eğitim öğretim açısından tehlike arz eden ve yıkılması gereken binalar ivedilikle boşaltılmış; öğrencilerimiz güvenli alanlara taşınmıştır. Akabinde söz konusu binaların yıkımları gerçekleştirilmiş ve yıkılan binalarımızın yerine yenilerinin yapılması için proje çalışmalarına vakit geçirilmeden başlanmıştır. Bu binalarımızın yapımlarına en yakın zamanda başlanacaktır. Ayrıca daha önceki yıllarda deprem dayanıklılık testleri sonucu yıktırılan ve yapımına başlanan 9 okul binamız da 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında tamamlanarak hizmete girmiştir.

Deprem dayanıklılığı açısından risk teşkil eden okul binaları ile ilgili zemin etütleri yaptırılmış, proje revize çalışmaları tamamlanmış, maliyet hesapları çıkartılarak 26 tanesi, İl Özel İdaresinin de destekleriyle, ihale edilmiş ve yapımına hızla başlanmıştır. Son durumda 16 okulun güçlendirme çalışmaları bitirilmiş olup; 10 okulun güçlendirme çalışmaları ise kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır. Geriye kalan 7 okulun güçlendirme ödenekleri mevcut olup proje revize işlemleri biter bitmez güçlendirme yapım işlerine başlanacaktır.

Amacımız depreme dayanıklılık bakımından riskli olarak değerlendirilen binaların bir an evvel depreme dayanıklı hale getirilerek hem öğrencilerimiz hem de eğitim çalışanlarımız için sağlıklı eğitim öğretim ortamları oluşturmak ve olası tehlikeleri bertaraf etmektir. Velilerimizin emaneti, yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızı her türlü tehlikeden korumaya çalışmak en büyük önceliğimizdir.

Çankırı - 15:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.