14° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

MİLLİ EĞİTİM BAKANI MAHMUT ÖZER’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Deprem bölgesinde çalışmalarını sürdüren Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, hepimizin yüreğini kanatan asrın felaketi ve Bakanlığına bağlı okullarda eğitim-öğretim hakkında bilgiler verdi. Öncelikle, tüm Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerini ifade ederek daha önce hiç deneyimlenmemiş bir depremle yüz yüze bulunulduğuna işaret eden Bakan Özer, “Millî Eğitim Bakanlığı olarak tüm illerimizdeki vatandaşlarımıza yardım etmek için de ilk […]
Eğitim - 11 Şubat 2023 11:32 A A

Deprem bölgesinde çalışmalarını sürdüren Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, hepimizin yüreğini kanatan asrın felaketi ve Bakanlığına bağlı okullarda eğitim-öğretim hakkında bilgiler verdi. Öncelikle, tüm Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerini ifade ederek daha önce hiç deneyimlenmemiş bir depremle yüz yüze bulunulduğuna işaret eden Bakan Özer, “Millî Eğitim Bakanlığı olarak tüm illerimizdeki vatandaşlarımıza yardım etmek için de ilk günden itibaren destek oluyoruz.” dedi.

Şu an itibarıyla Bakanlığa bağlı uygulama otellerinde, öğretmenevlerinde, okullarda ve diğer tüm konaklama imkânı bulunan her yerde yaklaşık 450 bin vatandaşa ev sahipliği yaptıklarını dile getiren Bakan Özer, “Diğer taraftan on ilimizdeki sıcak yemekle ilgili de her türlü destekleri veriyoruz. Yaklaşık 800 bin kişilik sıcak yemek hizmetini, inşallah, 1 milyona çıkaracağız. 400 bin kumanya dağıtıyoruz, yine günlük meslek liselerinde yaklaşık 700 bin ekmek üretiyoruz. Bunu da inşallah, hafta sonuna kadar bir milyona çıkaracağız.” diye konuştu.

“Tüm Türkiye’deki gönüllü öğretmenlerimiz, bakın burada görüyorsunuz, on binlerce öğretmenimiz sahada. Dolayısıyla bu süreci aksatmamak için 71 ilde 13 Şubat’a kadar olan tatili bir hafta daha uzatıyoruz. Yani 20 Şubat itibarıyla 71 ilde eğitim öğretime başlanacak.” ifadelerini kullanan Bakan Özer, “On ilimizde ikinci dönemin tamamında tüm sınıf ve kademelerde devam şartı aramayacağız. Diğer taraftan tüm Türkiye’de ve özellikle bölgedeki öğretmenlerimiz idari izinli şu anda. Ders ücretlerini ödemeye devam edeceğiz. Bugün bazı çadırlarda ücretli öğretmenlerimiz “Biz ücret alamıyoruz.” şeklinde bir ifadede bulundular. Deprem bölgesinde ders ücreti karşılığı çalışan tüm öğretmenlerimizin, yine usta öğreticilerimizin de ücretlerini ödeyeceğiz.” dedi. Nakillerin kolay bir şekilde gerçekleşmesi için çalıştıklarını belirten Bakan Özer, on ilde eğitime verilen aranın uzatılabileceği mesajını da verdi.

10 ilde ikinci dönemde tüm sınıf ve kademelerde devam şartı aranmayacağını, deprem bölgesindeki ailelerin isterlerse farklı illere öğrencilerini nakledebileceklerini de anımsatan Bakan Özer, bu yıl yapılacak LGS ve YKS’ye ilişkin alınan yeni kararları da şöyle açıkladı:   “LGS’de sadece 8’inci sınıfın birinci dönemi konuları dâhil olacak. Yani 8’inci sınıfın ikinci dönemi dâhil olmayacak. Yine YKS’de 12’nci sınıfın ikinci dönem konuları sınavda dâhil olmayacak. Bunu da tüm kamuoyuyla paylaşmış olayım. Biz Bakanlık olarak hızlı bir şekilde tüm okullarımızı çocuklarımızla buluşturmak için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz.”

Eğitim - 11:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.