reklam
reklam
DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN66.970,000.171
reklam

MİDE BOTOKSU İLE FAZLA KİLOLARINIZDAN KURTULUN

Yayınlanma Tarihi : Google News
MİDE BOTOKSU İLE FAZLA KİLOLARINIZDAN KURTULUN
reklam

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Genel Cerrahi Op. Dr. Müjdat Güller fazla kilolarından şikayetçi olanlar için uygulanan Mide Botoksu hakkında bize bilgiler verdi. “Önceden zayıflamak gibi bir düşünce olduğunda kimsenin aklına Genel Cerrahi gelmezdi. Herkes diyet, spor, akupunktur, egzersiz ve bazı alternatif yöntemlere başvururdu.” diyen Dr.Güller “Sonrasında morbid obez dediğimiz, yukarıda saymış olduğum hiçbir yöntemle sonuca ulaşamayan, vücut kitle endeksi 40’ların üzerinde olan hastalarda farklı yöntemler uygulanmaya başlandı ve gerçekten çok başarılı sonuçlar alındı. Lakin ameliyat olmak istemeyen veya korku yaşayan hastalar için ise mide balonu, uygulanan bir yöntem olmaya başladı. Fakat mide balonunda da işlem sonrasında yaklaşık 2 gün şiddetli ağrılar ve 6 ay sonrasında balonun çıkarılması gerekliliği gibi problemler mevcut. Bu sebeplerle özellikle son dönemde fazlaca rağbet gören uygulamamız Mide Botoksu’dur.” diyerek sözlerine devam etti.

Peki nedir bu Mide Botoksu?

“Mide botoksu, midenin belirli bölgelerine endoskopik yöntem ile botilinum toksin(botoks) enjekte edilme esasına dayanan ve nispeten yeni bir kilo verdirme yöntemimizdir. Bu yöntem ile mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi geciktirilir ve hastada iştah kaybı kazanımı sağlanır.

Bu işlemi fazlaca cazip hale getiren sebepler;

  • 15 dk. gibi kısa bir sürede uygulanabiliyor olması,
  • İşlem sonrası ağrı, kramp vs. Sorun yaşanmıyor olması,
  • Kişilerin işlemden 4 saat sonrasında normal hayatına devam edebiliyor olması,
  • Yatış süreci geçirmiyor olmaları,
  • İşlemin ameliyatsız bir yöntem olması.

İşlemde sağlanmış olan başarılar ve yukarıda belirtmiş olduğum sebepler sayesinde Mide Botoksu işlemi fazlaca popülerlik kazanmıştır.

  • Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir.
  • Gebeler ve emziren anneler için ise önermemekteyiz. Çünkü henüz yeterli çalışma yapılmamıştır.
  • Midesinde ülser veya gastrit olan hastalarda öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştikten sonra uygulanabilir.
  • Bunun dışında kolayca sonuç almak isteyen herkese uygulanabilir.

Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılır. Herhangi bir kesi söz konusu değildir. Hastalar işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur. İşlem sonrasında 1-2 saatlik müşahedenin ardından hasta taburcu edilir.
Mide botoksunda hedeflemiş olduğumuz kilo aylık 10 kilodur. İşlem yapıldıktan sonra 2-3 gün içerisinde acıkma hissi azalır. 2 haftadan sonra kilo verme gözle görülmeye başlanır. 6 aya kadar etkisini sürdürebilmektedir.
Mide botoks işlemi yalnızca midenin düz kaslarına yönelik uygulanır. Sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketlerine etkisi yoktur. Bu nedenle barsak tembelliğini de arttırıcı bir etkisi yoktur.
Elbetteki bu süreçte beslenmeye de dikkat edilmelidir. Diyetisyen eşliğinde takipler yapılmalıdır. Mide botoksu sonrasında diyetisyeninizin size özel hazırlayacağı diyet programı uygulanmalıdır. Diyette bağırsaklarınızın çalışmasına yönelik gıdaların diyete eklenmesi ile barsak tembelliğinde düzelmeler de görülmektedir. Özellikle ilk 4 ay sıvı alımı arttırılmalıdır. Sıvı olarak gazlı ve asitli içecekler değil; su, çorba, şekersiz çay ve bitki çayları tercih edilmelidir. Fast food gibi fazla yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır. Sıvı alımının yanı sıra sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Özellikle ilk 4 ay sebze ağırlıklı beslenilmelidir.” diyerek konunun detayı için sözü, Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Diyetisyeni Berna Beyza Baş’a devretti;
“Bilindiği üzere obezite; vücudun olması gerekenden fazla miktarda yağ içermesine bağlı kilo artışıdır. Günümüzde diyete ek olarak farklı uygulamalar yapılmaktadır. Bunlardan birtanesi olan mide botoksu kişilerin kilo kaybında etkili bir yöntem olmaktadır.
Peki mide botoksu, kişilerde nasıl sonuçlar doğuruyor?
Öncelikle kişilerde mide’nin geç boşalmasını, iştah azalmasını, daha az porsiyonla doymayı, daha erken tokluk hissinin oluşmasını sağlamaktadır. Mide botoksu işlemi bizim için multidisipliner ele alınmalı yani diyet ile kombine ilerletilmelidir. Hekimimizin, işleminden sonraki sürecin takibinde diyetisyen yer almaktadır. Bizim amacımız botoks uygulamasından sonra hastalarımızda iştah disiplinini sağlayarak sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak ve aynı zamanda kilo kaybından sonra tekrar kazanımı önlemektir. Özellikle irade anlamında zorlanan kişilerde süreci hızlandıracak bir uygulama olmaktadır.

“Daha önce birçok yöntem denedim ama fayda göremedim, kilolarım sağlığımı da olumsuz etkilemeye başladı, kendimi yemekten alıkoyamıyorum” gibi serzenişleriniz varsa mide botoksu size bu konuda güzel imkânlar sunmaktadır. Bu vesile ile tüm hastalarımıza şifa dileklerimizi sunuyor, sağlıklı bir yaşam diliyoruz.” sözleriyle mide botoksu ile ilgili açıklamalarını tamamladı.

reklam

YORUM YAP