Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

MHP’DEN “POLİSE ELEKTROŞOK SİLAHI VERİLSİN” TEKLİFİ

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, TBMM Başkanlığı’na “bazı ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de polislerin elektroşok silahı kullanabilmesi” için kanun teklifi sundu. Öztürk, “son günlerde sık sık fiili saldırıya maruz kalan polislerin, ateşli silahlardan önce uyarıcı olarak elektroşok silahını kullanabilmeleri gerekmektedir” dedi. Sunduğu kanun teklifi hakkındaki açıklamasında “Günümüzde emniyet güçlerimiz çok ağır şartlar altında görev yapmaktadır” […]
Çankırı - 4 Haziran 2020 22:31 A A

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, TBMM Başkanlığı’na “bazı ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de polislerin elektroşok silahı kullanabilmesi” için kanun teklifi sundu. Öztürk, “son günlerde sık sık fiili saldırıya maruz kalan polislerin, ateşli silahlardan önce uyarıcı olarak elektroşok silahını kullanabilmeleri gerekmektedir” dedi.

Sunduğu kanun teklifi hakkındaki açıklamasında “Günümüzde emniyet güçlerimiz çok ağır şartlar altında görev yapmaktadır” diyen Öztürk şöyle devam etti:

“Polisimiz bir yandan mesleğini iyi icra edebilmek için gayret gösterirken, diğer yandan da sorumluluklarını ve göreviyle ilgili hukuki süreçleri gözetmektedir. Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere; özellikle korona virüs salgınıyla mücadele döneminde iş yükü artan güvenlik güçlerimize yönelik fiziki saldırılarda da artış söz konusudur. Emniyet güçlerimize yönelik artan fiili saldırılardan da görülmektedir ki; toplumsal güvenliğin sağlanması ve suçla mücadele etmeleri konusunda, güvenlik kuvvetlerine yeteri kadar etkili ve caydırıcı hukuki yetkilerin tanınmasının yanında, yeni teçhizatların kullanılması ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır.

Bu kapsamda; halen çok sayıda demokratik ve gelişmiş ülkenin, elektroşok silahı olarak tanımlanan teçhizatı güvenlik birimlerince kullandığını görmekteyiz. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya; Fransa, İtalya, Kanada, İsviçre gibi ülkeler uzun süreden beri söz konusu cihazları kullanan ülkeler arasındadır. Elliyi aşkın ülkenin elektroşok silahını kulanım amaçlarına bakıldığında; yanlışlıkla ateş alan silahla yaralama veya ölümle sonuçlanabilen olayların önüne geçilmesi, polise yönelik herhangi bir fiili saldırıda ateşli silahtan önce uyarıcı ve caydırıcı niteliğinin gözetilmesi gibi önemli nedenlerin olduğu görülmektedir. Konu bu kapsamda değerlendirildiğinde; elektroşok cihazının, ülkemiz emniyet güçleri tarafından da kullanabilmesiyle çok sayıda istenmeyen olayın da önüne geçilebileceği değerlendirilmektedir.”

Çankırı - 22:31 A A
BENZER HABERLER