reklam
reklam
DOLAR 31,0084 % 0.3
EURO 33,5544 % 0.28
STERLIN 39,1336 % 0.22
FRANG 35,2086 % 0.36
ALTIN 2.016,14 % 0,20
BITCOIN 1.605.601 0.118
reklam

MEVLİD-İ NEBİ ve CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MESAJI

Yayınlanma Tarihi : Google News
MEVLİD-İ NEBİ ve CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MESAJI
reklam

Cami, “toplayan, bir araya getiren” anlamında Arapça cem’ kökünden türemiş, Allah’a kulluk amacıyla insanları bünyesinde toplayan mekândır. Camiler İslam dininin ve millî kültürümüzün vazgeçilmez değerlerindendir. Cami, İslam’ın sembolü ve mührüdür. Cami sadece ibadet edilen yer değildir. Cami, dini bilgilerle birlikte; güzel ahlakın, insan, vatan, bayrak sevgisinin, merhametin, şefkatin, saygının, değerlerin öğrenildiği yerdir.

Ayeti kerime de şöyle buyrulmaktadır: “Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız Allah’tan korkup çekinen kimseler imar edebilirler. İşte bunların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.” (Tevbe, 9/18)

Camileri/mescidleri imar etmek, maddî anlamdaki imar yani inşa, onarım ve bakım anlamında olduğu gibi manevi yönden ayakta tutma, caminin canlı ve aktif olması, cemaatle namaz kılınması, ilim ve irfan meclisi olması olarak da anlaşılmalıdır. Bu ayetin anlaşılması için Hz. Peygamber (s.a.s.) Efendimiz dönemindeki mescidlerin konum ve işlevini iyi anlamamız gerekmektedir. İslam dininin başlıca iki kaynağı Kur’an ve sünnettir. Dinimizi Kur’an ve sünnetten beslenen sahih bilgiden öğrenmeli ve bu iki kaynağı iyi tanımalıyız. Kur’an-ı Kerim bize Hz. Peygamber’i (s.a.s.), en güzel örnek, şahid, yol gösterici, müjdeleyici, uyarıcı, Hak yolun davetçisi, etrafını aydınlatan kandil, ümmetine düşkün, çok merhametli ve şefkatli gibi vasıflarla anlatmaktadır. Hz. Peygamber’i (s.a.s.) doğru anlamak ve anlatmak için onun hayatını ve getirdiği mesajları bilmek gerekir.

Diyanet İşleri Başkanlığımız Sevgili Peygamberimizin (s.a.s.) örnek hayatını model almak ve onu tanımak için her yıl Mevlid Kandili’nin içerisinde olduğu Mevlid-i Nebi Haftası’nda bir konuyu gündeme taşımakta ve o konu etrafında çeşitli etkinliklerle Hz. Peygamber’in (s.a.s) yaşantısının ve sünnetinin tanınmasını sağlamaktadır. Bu yıl 1 Ekim-15 Ekim tarihleri arası Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası birlikte kutlanmaktadır. Başkanlığımız bu yılki temayı “Peygamberimiz, Cami ve İrşat” olarak belirlemiştir. Gerçekleştirilecek etkinliklerle Peygamberimizi
daha yakından tanımaya, anlamaya, bilhassa onun irşat, tebliğ ve davet yöntemini yeniden hatırlayıp hayatımıza taşımaya gayret edeceğiz.

Hafta vesilesi mihrabda, minberde, kürsüde yıllarca görev yapmış emekli din görevlilerimizi ziyaret edip, onlara bir araya geleceğiz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde ortaokul ve liselerimizde; İl Gençlik ve Spor Müdürlüğümüzle işbirliği ile KYK yurtlarımızda “Peygamberimiz, Cami ve İrşat” temalı Mevlidi Nebi programları gerçekleştireceğiz.

İlimizde din görevlilerimizce hatmi şerifler okunacaktır. Mevlid Kandili gecesi olan 7 Ekim Cumayı Cumartesiye bağlayan gece camilerimiz de Mevlid Kandili programı yapılacak, Ahmet Yesevi Camiinde Mevlid-i Şerif okunacak, diğer camilerimizde Yasin- i Şerif ve Kur’an tilaveti, hatimlerin duaları yapılacaktır. Ayrıca personelimizle konferans; radyo programı, Kur’an kursu öğrencileri arasında bilgi yarışması gibi çeşitli etkinliklerle iki hafta değerlendirilecektir.

Bu vesileyle söz konusu haftaların milletimiz ve İslam âlemi için hayırlı olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Geçmişten günümüze camilerimizi inşa, imar ve ihya eden cemaatimizden, din görevlilerimizden ahirete irtihal edenlere rahmet, hayatta olanlara sağlık, huzur ve afiyet diliyorum. Kandilinizi tebrik ediyorum. Siz kıymetli kardeşlerimizi gerçekleştireceğimiz faaliyetlere katılmaya davet ediyorum.

Bürhan KELEŞ
İl Müftüsü

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.