29° Açık
  • EURO
  • DOLAR

MEVLANA VUSLATIN 750. YILDÖNÜMÜNDE ÇAKÜ’DE ANILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Vuslatın 750’nci yıl dönümü olan 2023 yılının Mevlânâ Yılı olarak kutlanması yönünde alınan kararla, yıl boyunca Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda yurt genelinde ve yurt dışında çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam ediliyor. Bu kapsamda Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) tarafından “Hz. Mevlânâ`yı Anma Gecesi” düzenlendi. Anadolu’nun ilk Darülhadisi Taşmescit’te bulunan […]
Çankırı - 8 Eylül 2023 21:08 A A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Vuslatın 750’nci yıl dönümü olan 2023 yılının Mevlânâ Yılı olarak kutlanması yönünde alınan kararla, yıl boyunca Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda yurt genelinde ve yurt dışında çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam ediliyor. Bu kapsamda Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) tarafından “Hz. Mevlânâ`yı Anma Gecesi” düzenlendi. Anadolu’nun ilk Darülhadisi Taşmescit’te bulunan Çankırı Mevlevîhanesi’nde, ÇAKÜ ve Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile düzenlenen programda, Konya Büyükşehir Belediyesi semazen ekibi tarafından “Türk Tasavvuf Musikisi ve Sema Ayini Şerif-i” icra edildi.

“TAŞMESCİT, MANEVİ RUHU YÜKSEK BİR MEKÂN”

Semâzenbaşı Muhammed Ali Şahin, Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle 2023 yılının Mevlânâ Yılı ilan edildiğini hatırlattı. Çankırı halkının programa gösterdiği ilgiye teşekkür eden Şahin, şöyle konuştu: “Hz Mevlânâ`nın 750. vuslat yıldönümünde bugün Çankırı’dayız. Çankırı Karatekin Üniversitesi ev sahipliğinde manevî ruhu yüksek bir mekân olan Anadolu’nun ilk Darülhadisi içerisinde bulunan Çankırı Mevlevihanesi’nde Hz. Mevlânâ`yı anma gecesinde Türk Tasavvuf Musikisi ve Sema Ayini Şerif-i icra ettik. Hz. Mevlânâ`yı minnetle rahmetle anıyor ve ev sahipliği için Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi nezdinde tüm üniversite çalışanlarına teşekkür ediyoruz.”

REKTÖR ÇİFTÇİ’YE SEMA KAVUĞU HEDİYE EDİLDİ

Türk Tasavvuf Musikisi ve Sema Ayini Şerif-i icrası sonrası Semâzenbaşı Muhammed Ali Şahin, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay tarafından Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’ye gönderilen Sema Kavuğunu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Çiftçi’ye takdim etti. Böylesine önemli bir gecede önemli bir mekânda Konya Büyükşehir Belediyesi Tasavvuf ve Semazen ekibini misafir etmekten duydukları memnuniyeti ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Çiftçi, güzel icraları için ekibe teşekkür etti ve plaket takdimi gerçekleştirdi.

Etkinliğe ÇAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Çiftçi, Genel Sekreter V. Sadık Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muharrem Ovacıklı, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Çankırı - 21:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.