reklam
reklam
DOLAR 31,0079 % 0.31
EURO 33,5437 % 0.26
STERLIN 39,1889 % 0.35
FRANG 35,2343 % 0.43
ALTIN 2.016,43 % 0,22
BITCOIN 1.598.400 -0.612
reklam

MERKEZ BEŞDUT KÖYÜNDE HAYVANLAR ÖLÜYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

İlimiz Beşdut köyünde yaşayan ve sadece hayvancılıkla uğraşan Hayati Aşık isimli vatandaşın peşpeşe 4 büyükbaş hayvanı birden öldü. Aşık’ın iddiasına göre, köyün hemen altından geçen Beşdut çayına üst mahalle ve köylerden karışan kanalizasyon atıkları, çayın suyunu zehirleyerek hayvanlarının ölümüne neden oldu.

Hayati Aşık, ilk ineğinin ölümü üzerine Tarım İl Müdürlüğü’nü arayarak durumu bildirdiğini ve köye Yetkili Veterinerlerin geldiğini ancak ineğin ölüm sebebi hakkında net bir teşhis koyulamadığını ve bundan sonra da üç büyükbaş hayvanının daha öldüğünü söyledi. Aşık, tek geçim kaynağının bu ölen hayvanları olduğunu ve onların ölümünden sonra geçim sıkıntısı çekmeye başladığını söyleyerek yetkililerden yardım istedi.

Yine Hayati Aşık’ın ihbarı üzerine gittiğimiz Beşdut köyünde yaklaşık on sene önce yapılan kanalizasyon borularının yer yer patladığı, lağım suları ve atıklarının bu patlayan yerlerden hem Beşdut Çayı’na hem de köyün değişik yerlerinde toprağa karıştığını görüntüledik.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Çankırı İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri ise şunları söylediler:

“Şahsın ihbarı üzerine saat gecenin ikisi olmasına rağmen derhal araç tahsis edip veteriner arkadaşlarımızı köye gönderdik, hasta hayvandan kan ve doku numuneleri alarak tetkikleri yapılmak üzere Ankara’ya gönderdik. Yine de bulgular Çiçek Hastalığı’na yakın olduğu için hem hasta ineğe hem de şahsın diğer hayvanlarına Çiçek Aşısı yaptık. Ancak gelen laboratuvar sonuçlarında Çiçek Hastalığı bulgularına rastlayamadık. Hayvanların içme suyunda ya da suyun yakınlarındaki sineklerde bulunan parazitlerden bulaşan bir hastalık sonucu ölmüş olabileceğini düşünüyoruz, şu ana kadarki bulgular bu yönde. Ayrıca ölen hayvanlarda yapılan tetkiklerde Bakır ve Selenyum eksikliği de tespit edilmiştir. “

Hem insan hem de hayvan sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilecek bu duruma yetkililerden en kısa zamanda çözüm bekliyoruz.

Haber: Sedat ÖZTÜRK

reklam

YORUM YAP