reklam
reklam
DOLAR32,1873% 0.16
EURO35,0296% 0.16
STERLIN41,1428% 0.25
FRANG35,3512% 0.5
ALTIN2.426,50% -0,12
BITCOIN68.665,010.302
reklam

MEME KANSERİNDEN KORKMA FARKINDA OL

Yayınlanma Tarihi : Google News
MEME KANSERİNDEN KORKMA FARKINDA OL
reklam

Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında, Çankırı Özel Karatekin Hastanesi’nde çeşitli etkinlikler yapılarak, farkındalık oluşturuldu. Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Müjdat Güller, konu hakkında bilgilendirme amaçlı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamasında, “Meme kanseri, süt bezleri veya sütü meme başına taşıyan kanalları döşeyen hücrelerden gelişen, kadınlarda en sık görülen kanserdir. Her 8 kadından 1’i meme kanserine yakalanma riski altındadır.” diyen Güller şöyle devam etti:

KORKMA, FARKINDA OL!

“Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi, hissedilmesidir. Ayrıca ele gelen yumru (kitle) olsa da olmasa da aşağıdaki belirtiler de meme kanserinde görülebilmektedir:

  • Memede ya da meme ucunda ağrı,
  • Meme derisinde kaşıntı ve yanmayla belirgin yangısal durum (egzama, mayasıl),
  • Meme ucunda çekilmeler,
  • Memede portakal kabuğu görünümü,
  • Meme derisinde tahriş,
  • Tek taraflı meme ucunda akıntı- özellikle kanlı akıntı,
  • Koltuk altında yumru (kitle),
  • Memenin bir kısmında veya tümünde şişlik, memede şekil değişikliği,
  • Meme ya da meme ucu derisinde kızarıklık, kabuklaşma, kalınlaşma.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçtiğimiz günlerde en çok görülen kanser türünün artık akciğer kanseri değil, meme kanseri olduğunu açıkladı. Meme kanseri her kadının yaşayabileceği, çok sık rastlanan bir hastalık olup, günümüzde bu kansere bağlı kayıplar maalesef hastalığın erken evrede tespit edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Hayatı ve kendimizi ertelememeliyiz. Erken tanı ve kişiselleştirilmiş tedavi ile bu kayıpların önlenebilir olması bizim halkımızı uyarma zorunluluğumuzun en önemli kanıtıdır. Bu kanserler ile ilgili risk azaltma stratejileri ve erken tanı yöntemleri konusunda halkımızın farkındalığının artması ve bilinçlenmesi, kanserle olan savaşımızda yüz güldürücü sonuçların anahtarıdır.

Meme kanseri tedavisinde farkındalık ve erken tanı çok önemlidir

Pandemi nedeniyle insanların düzenli sağlık kontrollerini aksatmaları, tetkiklerini yaptırmamaları ve Covid-19 korkusuyla doktora, sağlık kuruluşlarına gitmemeleri de erken tanı konulmasının önüne geçerek, özellikle ileri evre kanser vakalarında artışa yol açıyor. Meme kanserinde, erken teşhisin en önemli faydası memenin korunarak tedavinin yapılabilmesidir. Kanser tedavisinde erken tanı, kişiselleştirilmiş tarama ve tedavi programları ile hastanemiz konunun önemi hakkında bilgilendirmelerde bulunmaktadır.

Periyodik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz

20-40 yaş arasında doktorunuzun önerdiği sıklıkta, 40 yaştan sonra doktorunuzun değişik bir önerisi yok ise yılda bir kez yaşınıza uygun yada doktorunuzun önerdiği görüntüleme işlemlerini yaptırınız. Çankırı Özel Karatekin Hastanesi olarak, teknolojik altyapımız ile ulusal ve uluslararası sağlık hizmet sunumunda önemli bir rol üstlenirken, topluma karşı sorumluluklarımızın da bilincindeyiz.”

reklam

YORUM YAP