reklam
reklam
DOLAR32,2341% 0.13
EURO34,8630% -0.01
STERLIN41,0660% 0.26
FRANG35,2671% 0.18
ALTIN2.416,72% 0,28
BITCOIN67.663,99-2.338
reklam

MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ..

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

İstatistiklere göre her 8 kadından birinin hayatının belirli zamanında meme kanserine yakalanmaktadır. Meme kanserinin belirtilerinden şüphelenildiğinde hızla harekete geçilmelidir. Kanser erken evrede (ilk evrede) teşhis edildiğinde meme kanseri tedavisinin başarı ile sonuçlanma oranı %90’ların üzerinde olmaktadır.

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Müjdat GÜLLER, başarılı ameliyatlarına devam ediyor.

E.O isimli 48 yaşındaki hasta sol memede ağrı ve şişlik şikayeti ile Genel Cerrahi Polikliniğine başvurmuştur.

Yapılan operasyon ve konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Op. Dr. Müjdat GÜLLER;“Hastamız sol memede ağrı ve ele gelen sertlik şikayeti ile hastanemize başvurmuştur. Muayene sonrasında yapılan USG’de sol memede saat 10 düzeyinde yaklaşık 12 mm boyutunda spiküle konturlu nodüler lezyon izlendi.

Hastaya Tru-Cut biyopsi yapılmasına karar verildi. Yapılan biyopside “invaziv karsinom” şeklinde raporlandı. Hastaya Meme CA tanısı konuldu. Bir tür biyopsi işlemi ile tümörün alt tipini ve evrelemesini gerçekleştirdik ki bu son derece önemli bir süreçtir. Çünkü hastaya uygulayacağımız tedaviyi şekillendirdiği gibi sonrasında metastaz ihtimalini de görebiliyoruz.

Ayrıca meme kanseri tedavisinde hem tanıyı hem de tedaviyi kişiye özel yapmak gerekir. Çünkü hastalarda kanser kendisine özgü farklılık göstermektedir. Bu nedenle her hastayı taşıdığı risklere göre tarama programına alıp ona göre tanısını koyup tedavisi yapmak lazımdır.

Meme CA tanısı koyduğumuz hastamızın yakınları ile görüşme sağlanarak, hastanın bir an önce ameliyata alınması konusunda bilgi verildi. Hasta yakınları ameliyata karar verince, ameliyat öncesi hazırlıklar yapılıp hastanın yatış işlemleri yapıldı.

Başarılı geçen ameliyattan sonra hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik.” şeklinde ifade etti.

Hastane yetkililerince yapılan açıklamada; “Türkiye’de meme kanserinin görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır. Bu tür ameliyatların hastanemiz bünyesinde tecrübeli hekimler ve sağlık personelleri ile başarılı bir şekilde yapılıyor olması bizim için onur verici bir durumdur.

Hastamıza acil şifalar diler, bu başarıda emeği geçen hekim ve sağlık personellerimize başarılarının devamını dileriz.” denildi.

reklam

YORUM YAP