20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

MEHMET AKİF ERSOY’U VEFATININ 83. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ

“Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın” diyen Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873 tarihinde gözlerini açtığı dünyadan, bundan 83 yıl önce 27 Aralık 1936 tarihinde 63 yaşındayken ayrıldı. Türkiye’nin İstiklal mücadelesinin sembol isimlerinden Mehmet Akif Ersoy, 1.Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili olarak görev yapmıştı. Mehmet Akif, Anadolu’nun birçok şehrinde camilerde verdiği hutbelerle halkın […]
Genel - 28 Aralık 2019 01:28 A A

“Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın” diyen Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873 tarihinde gözlerini açtığı dünyadan, bundan 83 yıl önce 27 Aralık 1936 tarihinde 63 yaşındayken ayrıldı.

Türkiye’nin İstiklal mücadelesinin sembol isimlerinden Mehmet Akif Ersoy, 1.Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili olarak görev yapmıştı. Mehmet Akif, Anadolu’nun birçok şehrinde camilerde verdiği hutbelerle halkın milli duygularını coşturmuş ve halkın milli mücadeleye destek vermesinde önemli rol oynamıştı. Kurtuluş Savaşını destanlaştırarak yazdığı İstiklal Marşı’nı da millete armağan etmişti. 

Lakin İstiklal Marşı için verilen 500 liralık ödülü kendisi için kabul etmemiş, Hilal-i Ahmer bünyesinde kadın ve çocuklara iş öğreterek cepheye elbise diken Dar’ül Mesai vakfına bağışlamış, kendisi de yokluk içinde hayata veda etmiştir.

Genel - 01:28 A A
BENZER HABERLER