-2° Hafif kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

KURŞUNLU DEVLET HASTANESİ
TÜRKİYE’NİN DÖRDÜNCÜ TERMAL HASTANESİ OLUYOR

İnsan sağlığı açısından çok önemli yeri olan hastanelerimiz, işinin ehli uzman kişilerin elinde çok daha başarılı olmakta, çok daha fazla vatandaşımızı sağlığına kavuşturmaktadır. Kurşunlu Devlet Hastanemiz de 2015 yılında inşaatına başlanan yeni binasına 2017 Aralık ayında taşındığından bu yana sürekli kendini yenileyen, gerek tıbbi cihaz gerekse uzman personel ihtiyaçlarını üst kurumlara bildirip, sayın Milletvekillerimiz ve […]
Genel - 21 Mart 2021 11:34 A A

İnsan sağlığı açısından çok önemli yeri olan hastanelerimiz, işinin ehli uzman kişilerin elinde çok daha başarılı olmakta, çok daha fazla vatandaşımızı sağlığına kavuşturmaktadır. Kurşunlu Devlet Hastanemiz de 2015 yılında inşaatına başlanan yeni binasına 2017 Aralık ayında taşındığından bu yana sürekli kendini yenileyen, gerek tıbbi cihaz gerekse uzman personel ihtiyaçlarını üst kurumlara bildirip, sayın Milletvekillerimiz ve Bürokratlarımızın da desteğiyle bu ihtiyaçlarını kısmen de olsa karşılayabilen bir sağlık kurumu olmuştur.

Çankırı Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Servisi’nin pandemi nedeniyle kapanmasının ardından 2020 yılında Hastane Müdürü Servet Salih Kurumlu ve Belediye Başkanı Şakir Kaymak’ın yoğun çabaları sonucunda hizmete giren Kurşunlu Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesi, hem Kurşunlu hem Çankırı hem de bölge halkının umudu oldu.

 

Çankırı Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ayhan Esmer’in 2020 yılında Kurşunlu Devlet Hastanesi’ne Başhekim olarak atanmasıyla yıldızı parlayan Fizik Tedavi Ünitesi yüzlerce vatandaşımızı sağlığına kavuşturdu, kavuşturmaya da devam ediyor. Felçli halde sedyeyle gelip yürüyerek hastaneden çıkan hastaların arasına felç geçirip yatalak olan epilepsi hastası 82 yaşındaki Mustafa Gedik de katıldı.

Oğlunun anlattığına göre Atkaracalar’lı Mustafa amca geçirdiği felç sonrası hiç kımıldayamaz halde getirildiği Kurşunlu Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesi’nde 1 aylık bir tedaviyle ellerini, ayak ve bacaklarını hareket ettirmeye başladı. Destekle ayağa kalkıp yürüyebilen Mustafa amca artık tuvalete gidebiliyor, odasında gezebiliyor. Oğlu ve eşi bunları anlatırken Mustafa amcanın gözlerinin içi gülüyor desteksiz yürüyebileceği günleri adeta iple çekiyordu.

Kısıtlı imkânlarla da olsa bir ilçe hastanesinde büyük başarılara imza atan hastane yönetimi şimdi bir süredir üzerinde çalıştıkları yeni projeyi gerçeğe dönüştürmenin peşinde. Fizibilite çalışmaları tamamlanan projeye göre hastanenin yanına bir ek bina yapılacak ve Türkiye’nin en şifalı kaplıca sularına sahip olan Çavundur’dan termal borularla getirilecek sularla hastalara termal tedavi uygulanacak.

Dünyanın ilk hastanesi olarak bilinen İzmir Balçova’daki Agamemnon kaplıcası, kaplıca suyunun insan sağlığındaki yerinin ve öneminin antik çağlardan bu yana kabul edildiğinin bir kanıtıdır. Kurşunlu Devlet Hastanesi’ne 10 km mesafedeki Çavundur Kaplıcaları da Çankırı halkına ve yurdumuzun dört bir yanından gelen ziyaretçilerine şifa dağıtmaktadır.

Devam edecek…

Genel - 11:34 A A
BENZER HABERLER