reklam
reklam
DOLAR32,2226% 0.12
EURO34,9999% 0.4
STERLIN41,1207% 0.55
FRANG35,2776% 0.24
ALTIN2.420,91% 0,46
BITCOIN68.120,000.151
reklam

KÜLTÜR BAKANINDAN KARAELMAS EKSPRESİYLE KÜLTÜR TURU

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından Ankara-Çankırı-Karabük-Zonguldak hattında 8 yılın sonunda yeniden seferlerine başlatılacak olan Karaelmas Ekspresi’nin ilk seferiyle Kültür Turu’na çıktı. Ankara’dan yola çıkarak sırasıyla Kalecik, Çankırı, Çerkeş ve Eskipazar’daki tarihi, turistik ve kültürel yerleri ziyaret eden Bakan Ersoy, Doğu Ekspresi Treni’nin çok başarılı olduğunu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile bu tarz turizm seferlerinin sayısını artırma kararı aldıklarını söyledi.

Konu hakkında yaptığı açıklamalarına  “Eskiden faaliyette olan Karaelmas hattını canlandırmak için bu tren yolculuğunu gerçekleştiriyoruz.” diyerek başlayan Bakan Ersoy şöyle devam etti:

“Amacımız Ankara’dan çıktıktan sonra Kalecik, Çankırı, Çerkeş, Eskipazar, Karabük-Safranbolu ve Zonguldak’a kadar gidecek olan dolu dolu bir tren rotasını içerikleri ile pandemi sonrasına hazırlayarak hayata geçirmek. Bu bağlamda bu geziyi yapıyoruz. Gezdiğimiz yerler kültürel yerler, gastronomi ayrıcalıkları var. Doğasıyla da birleştireceğiz güzergahı. Doğu Ekspresi gibi hem yerli turizme hem de yabancı turistlere hitap etmesi için çalışma başlattık.

Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı çatısı altında her şehrin uzmanını tayin ettik, GoTurkey sitesinden bu şehirlerin tanıtımını yaptık. Her şehri kendi içinde organize ederek, kendi turizm potansiyellerini, nelerin ön plana çıkarılması gerektiği konusunda toplanan verilerle, içeriği güçlendirerek, tanıtımını uluslararası seviyede yapacağız.

Farklı rotalar oluşturuyoruz. Bunlardan birisi de tren yolculukları rotası. Doğu Anadolu’daki denemeler çok başarılı oldu. Ankara’yı bağlantı yaparak, birçok noktaya Doğu Ekspresi’nde olduğu gibi turizm tren rotalarını yaymak istiyoruz. Hedefimiz 5 rota oluşturmak. Bu rotaların avantajları var. Siz rotalarda kısa süreli duruyorsunuz, bazı illerde. O yerleri kısa süreli tanımış oluyorsunuz. Bir dahaki seyahat noktasına aldığımızda orayı daha geniş, sırf oraya yönelik ziyaretlerde gerçekleştirebiliyorsunuz. Oralardan koyduğunuz sosyal medyadaki resimlerin fark edilmesini sağlıyor. Bizim hedefimiz hem turizmi 81 vilayete yaymak. Herkesin sahip olduğu turizm potansiyelinin farkındalığı yaratarak, herkesin turizm pastasından pay almasını sağlamak istiyoruz.”

 

 

reklam

YORUM YAP