reklam
reklam
DOLAR 31,0084 % 0.3
EURO 33,5544 % 0.28
STERLIN 39,1336 % 0.22
FRANG 35,2086 % 0.36
ALTIN 2.016,14 % 0,20
BITCOIN 1.605.601 0.118
reklam

KULLANILMAYAN ARAZİLER TARIMA KAZANDIRILIYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
KULLANILMAYAN ARAZİLER TARIMA KAZANDIRILIYOR
reklam

Çankırı Tarım İl Müdürlüğü’nce hazırlanarak 2021 yılında uygulanmaya başlayan “Çankırı İlinde Atıl ve Taşlı Arazilerin Üretime Kazandırılması Projesi” kapsamında taş toplama işlemi yapılarak tarıma uygun hale getirilen 250 dekar hububat ekili arazide ürünler hasat edildi.

2021 yılında Tarım İl Müdürlüğü’ne ait taş toplama makinası kullanılarak ıslah edilen arazide yüz güldürücü sonuçlar alındı. Müdürlüğün makine-ekipman desteğinin yanı sıra 3000 kg. buğday tohumu da (Bayraktar 2000) tamamı hibe destekli olarak üreticimize verildi.

Hububat yetiştiriciliğinin her zamankinden daha çok önem kazandığı günümüzde gerek çiftçilere gerek ülke ekonomisine katma değer yaratmak, bölgedeki atıl arazilerin tarıma kazandırılması için diğer çiftçilere örnek olmak amacıyla uygulamaya konulan ve başarılı bir şekilde sonuçlanan proje kapsamında 250 dekar alandan ortalama 450 kg/da verim elde edilmiş ve toplamda 112 ton hububat (Buğday-Arpa-Tritikale) çiftçimizin gelir hanesine yazılarak Ülke ekonomisine de katkıda bulunulmuştur.

Çankırı Tarım İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün hasat etkinliğinde çiftçilerimize, Çankırı Tarım ve Orman Müdürlüğünün her zaman üreticilerimizin emrinde olduğunu, tarımsal üretime yönelik olarak çiftçilerimizden gelen üretmeye dayalı her türlü teşebbüsü imkânlar ölçüsünde ellerinden gelen desteği vereceklerini, bölge tarımını kalkındırmak ve çiftçilerin gelirini artırmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

“Hububat hasadının tamamlanmasının ardından Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projelerinin alt projesi olarak İlimizde uygulanan Çankırı’da Yeşil Mercimek Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması projesi kapsamında %50 hibe tohum desteğinden faydalanan üreticilerin tarlaları gezildi.  Hasadı yapılan yeşil mercimek çiftçilerimizin yüzünü güldürdü.” diyen Düzgün, mercimek ekilen alanlarda beklenilenin verimin üzerinde alınması, fazla bir masraf yapmadan yetişen mercimek bitkisinin girdi fiyatlarının yüksek olduğu dönemlerde avantajlı bir ürün olduğunu ifade ederek bu tür desteklerin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi temennisinde bulundu.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.