17° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

KÜÇÜK ESNAFIN SESİNİ DUYAN YOK MU ?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağı döneminde, esnafa çok cazip şartlarda kredi ve hibe desteği verildiğini duymuşsunuzdur. Düşük faizli ve ilk 6 ay ödemesiz krediler, ilk 2 yılı ödemesiz krediler ve hatta hibe destekleri ile esnafın bu zor günleri kazasız belasız atlatması hedefleniyordu. Peki öyle oldu mu? 1 Haziran’dan itibaren girdiğimiz normalleşme süreci […]
Çankırı - 27 Eylül 2020 02:03 A A

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağı döneminde, esnafa çok cazip şartlarda kredi ve hibe desteği verildiğini duymuşsunuzdur. Düşük faizli ve ilk 6 ay ödemesiz krediler, ilk 2 yılı ödemesiz krediler ve hatta hibe destekleri ile esnafın bu zor günleri kazasız belasız atlatması hedefleniyordu. Peki öyle oldu mu?

1 Haziran’dan itibaren girdiğimiz normalleşme süreci sonunda okullarda eğitime uzaktan devam edilecek olması birçok esnafımızın belini daha da büktü ve esnaflarımız neredeyse evlerine ekmek götüremeyecek hale düştüler. Öğrenci yurtları, öğrenci servisleri, kırtasiyeler, kafeler, sinemalar, oyun salonları, kahvehaneler ve daha bir çok kesimden esnafımız borçlarını ödeyemediklerini, pandemi sürecinin en çok kendilerine zarar verdiğini ancak seslerini kimseye duyuramadıklarını adeta haykırıyorlar.

Devletin ve bankaların verdiği ilk 6 ay ödemesiz kredileri ise 6 ay sonunda yine ödeyemeyeceklerini bildikleri için çekmeye korktuklarını ifade eden esnaf kardeşlerimiz “Biz devletimizden kredi değil, Vergi ve SSK-Bağkur affı istiyoruz. Çoğumuzun işyeri ya da arabası kira, mal sahiplerinden de en azından pandemi sürecinde anlayış bekliyoruz. Krediler çok cazip ama 6 ay sonunda işlerimiz açılmazsa nasıl öderiz, şu kriz döneminde bir de icralık olmaktan korkuyoruz” diyerek korku ve endişelerini dile getiriyorlar.

Konu hakkında görüşlerini aldığımız bir özel öğrenci yurdu işletmecisi kardeşimiz ise “Devletimiz bana bırakın hibeyi kredi dahi vermedi. Bankalara nedenini sorduğumda sen şirketsin küçük esnaf değilsin dediler. Benim işlettiğim öğrenci yurdunun kasasına yaklaşık 7 aydır 5 kuruş para girmedi ama devlet vergisini, Bağkur-SSK primini, mal sahibi de kirasını tıkır tıkır alıyor. Durumun böyle gitmesi biz ve bizim gibi bir çok esnafın daha sonu olur. Devletimizden bu konularda acilen destek istiyoruz” diyerek yetkililere seslendi.

Akdeniz ve Karadeniz’de bulunan enerji kaynakları, devletimizin üzerimizde oynanmaya çalışılan oyunlara karşı dik duruşu, terörle mücadelede alınan olumlu sonuçlar çok güzel de alnının teriyle karnını doyurmaya çalışan esnaflarımıza da bir el uzatılması, büyük müteahhit firmalarına tanınan hakların bir kısmının da çok zor günler geçiren küçük esnafa tanınması, gelecek günlerimiz açısından sizce de çok güzel olmaz mı? En azından önümüzdeki seçimlerde oy istemek için gittiğinizde belki bir faydası dokunur…

Neyse kalın sağlıcakla…

Sedat ÖZTÜRK

Çankırı - 02:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.