20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KUCAKLAMA TAŞI ESNAFINDAN ESEN’E ÇAĞRI: “BAŞKAN SÖZÜNÜ TUT”

Yaklaşık 3 aydır devam eden Kucaklama Taşı Alt Geçit (Battı Çıktı) çalışmaları, civardaki esnafı canından bezdirdi. Çalışmaların başladığından beri işlerinin çok azaldığını, gürültüden tozdan pislikten rahatsız olan müşterilerin yollarını değiştirip başka esnaflardan alışveriş yaptıklarını söyleyen esnaf, Başkan Esen’in kendilerine mağduriyetlerini gidereceğine dair söz verdiğini ancak bu sözünü henüz yerine getirmediğini söylüyor. Kucaklama Taşı civarındaki esnaf […]
Çankırı - 3 Eylül 2022 16:45 A A

Yaklaşık 3 aydır devam eden Kucaklama Taşı Alt Geçit (Battı Çıktı) çalışmaları, civardaki esnafı canından bezdirdi. Çalışmaların başladığından beri işlerinin çok azaldığını, gürültüden tozdan pislikten rahatsız olan müşterilerin yollarını değiştirip başka esnaflardan alışveriş yaptıklarını söyleyen esnaf, Başkan Esen’in kendilerine mağduriyetlerini gidereceğine dair söz verdiğini ancak bu sözünü henüz yerine getirmediğini söylüyor.

Kucaklama Taşı civarındaki esnaf kardeşlerimizle yaptığımız konuşmalarda şikayetçi olmayan esnaf neredeyse yok gibi. Ortak talep ise Başkan Esen’in 16 Ağustos Salı günkü Basın Toplantısında da tekrarladığı, “Kucaklama Taşı esnafını mağdur etmeyeceğiz.” sözünü bir an önce yerine getirmesi. Bir grup esnaf, kendi kendi yazdıkları dilekçeyi ortak imzayla başkana iletiyorlar ancak başkandan yine cevap gelmiyor. Mikrofon uzattığımız bir çok esnaf, dükkanlarının kira olduğunu, pandemi zamanında iş yapamadıkları için kredi çektiklerini, Belediyenin çalışmaları nedeniyle bırakın kredi taksidini kirayı ödemeyi, çoğu zaman evlerine ekmek götüremediklerini, halkımızın ve belediyenin kendilerine karşı daha hassas ve duyarlı olmasını beklediklerini ifade ettiler.

Mikrofonumuza konuşan bir esnaf kardeşimiz ise, “Madem bu iş yapılacaktı, niye pandemi zamanında yapılmadı? 2 yıl zaten iş yapamadık, tam pandemi bitti dükkanlarımızı açıyoruz derken bir de bu çalışmalar çıktı. Başkan Esen bize destek olacağı ve bizi mağdur etmeyeceğine dair söz verdi. Başkana güvendik ona da tamam dedik, ama 2 aydır kapımızı çalan, halimizi hatırımızı soran dahi olmadı. Kime derdimizi anlatsak bize fedakarlıktan bahsediyor, yahu arkadaş niye hep bizden fedakarlık bekleniyor? Bu alt geçit sadece bizim için mi yapılıyor? Madem fedakarlık yapılacak herkes aylık 100’er Lira versin fedakarlık yapılacaksa herkes yapsın. Pandemi zamanında gırtlağa kadar borca battık, tam ödeyeceğiz derken bir de bu çıktı. Başkan 4 ayda bitiririz diyordu ama böyle giderse değil 4 ay, 6 ayda gene bitmez bu iş.” diyerek şikayetlerini dile getirdi.

Yine mikrofonumuza konuşan bir başka esnaf kardeşimiz ise çakılan fore kazıkların sonradan kırılarak 2 şer metre kısaltıldığını söyleyerek, “Bu iş plansız projesiz mi yapılıyor, hiç mi başlarında mühendis yok? O kırılan betonların parasını biz ödüyoruz, bu betonlar kırılacağına çukur 2 metre daha derin kazılsaydı da kırılmasaydı daha iyi olmaz mıydı? Bunu ben düşünebiliyorsam onlar nasıl düşünemiyorlar? Başkan Esen Bayramören’deki festivalde, Bu proje için 4 ay demiştik ama 2 ayda bitireceğiz bakın göreceksiniz demişti. Biz 4 aya da razıyız ama o bile çok zor görülüyor. Bunun da en çok zararı biz Kucaklama Taşı esnaflarına dokunuyor. Çok şey istemiyoruz, Başkan Esen’in bizi mağdur etmeyeceğine dair sözünün bir an önce tutmasını istiyoruz. Şimdi hemen tutamazsa ne zaman ve nasıl tutacağını bize söylesin, en azından gününü ve şeklini bilelim istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Halk arasında konuşulan bir başka konu ise, çalışmaların bitirilmesinin ardından Atatürk Bulvarı ile Fuar Yolu arasındaki trafiğin kesintisiz devam edeceği, ışıklara takılmadan iki yolun tek yol olarak hizmet vereceği, ancak Ahmet Talat Onay Bulvarı’ndan gelen araçların Atatürk Bulvarı’na, Atatürk Bulvarı’ndan gelen araçların Yapraklı yoluna, Yapraklı yolundan gelen araçların Fuar Yoluna, Fuar Yolundan gelen araçların ise Ahmet Talat Onay Bulvarına devam edebilmeleri için yine ortada bir göbek olacağı hatta bu göbekte yine eskisi gibi trafik lambalarının olacağı konusu. Eski haline dönecekse bunca masrafa ne gerek vardı, bunun yerine Lise Kavşağı için çözüm üretilseydi soruları da Çankırı’da halkın yeni gündemi olacak gibi görünüyor.

Çankırı - 16:45 A A
BENZER HABERLER