20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KOSGEB’İN 250 BİN LİRA HİBE DESTEĞİNE BAŞVURULAR 1 EYLÜL’DE BAŞLADI.

KOSGEB’in 250 bin Lira hibe desteğine başvurular 1 Eylül itibari ile başladı. Geri ödemesiz 250 bin lira üst limitli destek ile kuruluş, işletme ve yetiştirme, makine ve teçhizat, tanıtım ve pazarlama başlıklarında destek verilecek. Program ile işletme sahibinin mesleki birikimlerini aktarması için yetiştireceği personel için 150 bin Liraya kadar destek sağlanacak. Anadolu’nun kadim mesleklerinin sürdürülmesine […]
Ekonomi - 1 Eylül 2022 12:37 A A

KOSGEB’in 250 bin Lira hibe desteğine başvurular 1 Eylül itibari ile başladı. Geri ödemesiz 250 bin lira üst limitli destek ile kuruluş, işletme ve yetiştirme, makine ve teçhizat, tanıtım ve pazarlama başlıklarında destek verilecek. Program ile işletme sahibinin mesleki birikimlerini aktarması için yetiştireceği personel için 150 bin Liraya kadar destek sağlanacak. Anadolu’nun kadim mesleklerinin sürdürülmesine destek olmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın işbirliğinde bu meslekleri sürdürenlere, istihdam oluşturma şartıyla 250 bin Liraya kadar geri ödemesiz destek verilecek. Şu ana kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı 602 işletmenin ön başvurusunu kabul etti. Bu kapsamda destekten yararlanabilmek için KOSGEB veri tabanına kayıt olmak için başvurular başladı ve 30 Eylül’e kadar devam edecek.

Ön başvurusu kabul edilen işletmeler arasında, ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, yorgancılık, ciltcilikle uğraşanlar yer alıyor. KOSGEB tarafından yürütülen Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programında Geri ödemesiz 250 bin Lira üst limitli destek ile kuruluş, işletme ve yetiştirme, makine ve teçhizat, tanıtım ve pazarlama başlıklarında destek verilecek. Program ile işletme sahibinin mesleki birikimlerini aktarması için yetiştireceği personel için 150 bin Liraya kadar destek sağlanacak. Makine ve teçhizat giderleri için üst limiti 50 bin Lira olan bir destek verilecek.
Başvurusu kabul edilen işletmeler Programdan yararlanmak için, 30 Eylül’e kadar KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırabilecekler. Destek programı ile özellikle usta-çırak ilişkisini güçlendirme amaçlanırken, bu kapsamda yeni personel istihdam eden işletmelere 250 bin Liraya kadar geri ödemesiz destek sağlanacak.

Desteklenecek makine ve teçhizatın yeni veya en fazla 3 yaşında olmasına bakılacak. Yerli malı makine ve teçhizatta destek oranına yüzde 15 ilave edilecek. Tanıtım ve Pazarlama Desteği kapsamında e-Ticaret sitelerine üyelik ve komisyon bedeli, dijital reklam ve tanıtım, web sayfası tasarımı ve tanıtım filmi olmak üzere toplamda 45 bin liraya kadar destek verilecek.

Ekonomi - 12:37 A A
BENZER HABERLER