reklam
reklam
DOLAR32,2226% 0.12
EURO34,9999% 0.4
STERLIN41,1207% 0.55
FRANG35,2776% 0.24
ALTIN2.420,91% 0,46
BITCOIN68.120,000.151
reklam

KOSGEB SAYESİNDE HAYALLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

Yayınlanma Tarihi : Google News
KOSGEB SAYESİNDE HAYALLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ
reklam

Doğuştan bacakları olmayan “Demir Bilek” lakaplı bedensel engelli milli bilek güreşi sporcusu Şaban Mazak, iş yerinde hem üretim yapıyor hem de antrenmanlarını sürdürüyor. Uzun yıllar Kurşunlu ilçesinde ayakkabı tamirciliği yaparak geçimini sürdüren Mazak, Yıllardır hayalini kurduğu Deri ürünlerini imalatını Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) sayesinde gerçeğe dönüştürdü.

KOSGEB İleri girişimcilik destek programından yararlanan girişimci yüzde yüz KOSGEB desteği ile makine teçhizatlarının tamamını aldı. KOSGEB’den yaklaşık 100 bin lira hibe alan Mazak, deriden ayakkabı tabanlığı, cüzdan, çanta, direksiyon kılıfı gibi ürünler yapıp satıyor.

Kariyerinde sağ kolda Avrupa ikinciliği, sol kolda Avrupa üçüncülüğü ile Türkiye şampiyonluğu bulunan Mazak, yeni başarılara imza atmak için boş vakitlerinde de dükkânında antrenmanlarını sürdürüyor.

Deri ürünleri imalatı yapmak hayalini KOSGEB desteğiyle gerçekleştirdiğini belirten Mazak, “Hediyelik ürünler yapıyoruz. Genelde tek başımayım, bazen eşim yardımcı oluyor. İş çok olursa bir işçi istihdam etmeyi de isterim.” dedi.

HİÇBİR ŞEY BANA ENGEL DEĞİL”

Yaptığı ayakkabı tabanlığını herkesin yapamayacağını, bu konuda iddialı olduğunu dile getiren Mazak, şunları kaydetti:

      “Günün nasıl geçtiğini bilmiyorum. Keşke burada birkaç kişi daha çalışsa, sanat öğretsem. Engelli olmak benim hiçbir işime engel değil. Engelli değilim ki ben bir kere. Saya makinasını ayakları olmayan bir adam kullanamaz ama aparat yaptırdım, kullanılması da zor değil. Kesim presi ayakta kesilir, ben sandalyeye çıkarak kesiyorum. Hiçbir şey bana engel değil. Engelli arkadaşlarımızın evlerde durmasını istemiyorum. Bir şeylerle uğraşmalarını istiyorum. Ben de yardımcı olayım. Ben dünyayı yeniyorum. KOSGEB’e bize böyle bir imkân verdiği için teşekkür ediyorum. “

reklam

YORUM YAP