20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KOSGEB MİKRO ve KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMI 4. DÖNEMİ

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, KOSGEB Kovid-19 salgınından etkilenen iş yerlerinde genç istihdamını kolaylaştıran Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nın 4’üncü dönem başvurularını başlattı. KOSGEB Çankırı İl Müdürü Cengiz Uğur yaptığı açıklamada; “KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı’nın amacı; İşletmelerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş […]
Ekonomi - 4 Temmuz 2022 16:30 A A

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, KOSGEB Kovid-19 salgınından etkilenen iş yerlerinde genç istihdamını kolaylaştıran Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nın 4’üncü dönem başvurularını başlattı.

KOSGEB Çankırı İl Müdürü Cengiz Uğur yaptığı açıklamada;

“KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı’nın amacı; İşletmelerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmasıdır. İmalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge ile ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki  işletmelere:

– 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin 12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü,
-Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması şartı ile yeni istihdam edilecek personel başına 100 bin TL Geri ödemeli destek verilecektir.

İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecektir. Mikro işletmeler en fazla 2 personel, Küçük  işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir.”  dedi

Pogramda 4’üncü dönemin başlamasıyla bu yaz üniversitelerden ve mesleki/teknik liselerden mezun olanlar da program kapsamında istihdam edilebilecek. Şartları taşıyan işletmeler, 10 Ağustos’a kadar çevrim içi başvuru yapabilecek. Başvurusu onaylananlar, koşullara uygun personeli istihdam ettikten sonra 28 Eylül’e kadar ödeme talebinde bulunabilecekler.

Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-Hizmetler menüsünden başvuru yapabilecek.

Aralık 2021-Mart 2022 sürecini kapsayan 3’üncü dönemde başvurusu onaylanan işletmeler, 4’üncü dönem için müracaatta bulunamayacak. Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nın 3’üncü döneminde başvurusu onaylanan işletmelerin ödeme talep süresi de uzatıldı. Bu durumdaki işletmeler, koşullara uyan personeli istihdam ederek 1 Ağustostan başlamak üzere 28 Eylül’e kadar ödeme talebinde bulunabilecek.

Ekonomi - 16:30 A A
BENZER HABERLER