reklam
reklam
DOLAR31,2277% 0.08
EURO33,9713% 0.24
STERLIN39,6481% 0.24
FRANG35,4950% -0.08
ALTIN2.038,85% -0,08
BITCOIN1.957.0835.779
reklam

KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI

Yayınlanma Tarihi : Google News
KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI
reklam

29 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve buradan tüm dünyaya yayılan Yeni Tip Koronavirüs Türkiye’ye de sıçradı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada paniğe gerek olmadığı, basit tedbirlerle hem kendimizi hem de ailemizi koruyabilme imkanımızın olduğu anlatıldı.

Koronavirüs, insandan insana solunum yolu, öksürük, hapşırık, dokunma, el sıkma, öpüşme, sarılma, mutfak gereçlerinden ortak yeme içmeyle bulaşıyor, hasta kişiyle yakın mesafeden konuşma da bulaşmaya neden olabiliyor. Virüsün olduğu yüzeylere, cisimlere temas ettikten sonra elleri yıkamadan ağız, burun ve göze temas etmek de hastalığa neden oluyor.

Yani ilk yapmamız gereken şey TEMİZLİK… Ellerimizi sık sık sabunla yıkamak, bu mümkün değilse yanımızda taşıyacağımız cep tipi kolonya, kolonyalı mendil ya da dezenfektanlarla ellerimizi temizlemek alacağımız ilk tedbir olmalı.

Bulaştığı kişide belirtilerini 14 günlük kuluçka süresinden sonra göstermeye başlayan Koronavirüs çok sinsi ve henüz tedavisi olmayan bir hastalık türü. Korunmak içinse bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve temizliğimize dikkat etmek gerekiyor. Hastalık riski bulunan yerlerde maske takılması da korunma tedbirlerinden birisi.

Her türlü tedbirinizi aldınız, temizliğinize dikkat ettiniz, bağışıklık sisteminizi güçlendiren gıdalar tükettiniz, vücut direncinizi arttırdınız ama yine de hastalık belirtileri varsa mutlaka en yakın sağlık kurumuna gidin ve gerekli tetkiklerinizi mutlaka yaptırın. Hem klinik bulgular hem de yayılım özelliğiyle Grip virüsüne benzeyen Koronavirüsten korunmak için almamız gereken en basit tedbirler şöyle sıralanıyor:

  • Eller su ve sabunla en az 20 saniye yıkanmalı veya el dezenfektanı kullanmalı,
  • Yüze, ağza, buruna yıkanmamış ellerle asla dokunmamalı,
  • Kapı kolu, telefon, klavye gibi ortak kullanılan ve sıkça dokunulan nesneleri sıkça temizlemeli ve dezenfekte etmeli,
  • Öksürük ve hapşırık sırasında ağız mendil ile kapanmalı, sonrasında mendili atıp el yıkanmalı,
  • Dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve düzenli uyku ile vücut direnci arttırılmalı,
  • Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı görülmesi durumunda derhal ambulansla en yakın sağlık kurumuna başvurulmalı.
reklam

YORUM YAP