-6° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KORONAVİRÜS ÇANKIRI’DA 584 CAN ALDI

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, aylık basın bilgilendirme toplantısında salgın süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Her ay gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısı Valilik Birlik Toplantı Salonu’nda bugün yapıldı. Toplantıya Vali Ayaz’la birlikte Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya ve basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan Vali Ayaz, son haftalarda vaka sayısı en yüksek olan 10 […]
Çankırı - 1 Şubat 2022 18:30 A A
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, aylık basın bilgilendirme toplantısında salgın süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Her ay gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısı Valilik Birlik Toplantı Salonu’nda bugün yapıldı. Toplantıya Vali Ayaz’la birlikte Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya ve basın mensupları katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Ayaz, son haftalarda vaka sayısı en yüksek olan 10 ilden birinin Çankırı olduğunu söyledi. Omicron varyantının ilimizde görülmesiyle birlikte vakaların hızlı bir yükselişe geçtiğinin altını çizen Vali Ayaz, “100 bin kişideki vaka sayımız 457 olarak gerçekleşti. Bu bir önceki hafta 280 idi. Gerçekten ciddi bir artış gördük. Bu haftada yükseliş trendinin devam edeceğini değerlendiriyoruz. Bir kez daha tüm vatandaşlarımızdan hem tedbirlere uyulmasını hem de eksik aşıların tamamlanmasını istiyoruz.” dedi.
Şu anki sürecin en iyi tarafının hastaneye yatış oranının vaka artış hızıyla mukayese edildiğinde daha düşük olması olduğunu ifade eden Vali Ayaz şunları söyledi: “Koronavirüs, Çankırı’da 584 can aldı. Şu an hastanemizde yatan 33 hastamız var. 26’sı serviste, 7 si yoğun bakımda. Yoğun bakımdaki 1 hastamız da entübe ve bu hastamızın yaşı 73. Yoğun bakımdaki hastalarımızın en genci 58, serviste yatan hastalarımızın en genci ise 35 yaşında. Yine de genç vatandaşlarımızdan da etkilenenler bulunmakta. Hastaneye yatış ve ölüm sayılarında bir düşüş var ama yine de yükseliş trendiyle bağlantılı olarak son 1 hafta içerisinde 6 vatandaşımızı maalesef kaybettik.
AŞILAMA KONUSUNDA İSTEDİĞİMİZ DÜZEYDE DEĞİLİZ
Şu ana kadar yapmış olduğumuz aşı sayısı 348 bin 352 oldu. Aşılamada istediğimiz düzeyde değiliz. Son 1 hafta içerisinde sadece 2 bin 498 aşı yaptık. Normalde yarım günde yapacağımız aşı sayısı bu kadar. Aşı konusunda ilginin eksikliği bizleri üzüyor. Bugüne kadar aşıdan kaynaklı bir yan etki veya başka bir etki görmedik. Hastanede mevcut virüsün etkilerini fazlasıyla hisseden aşısız ya da eksik aşılı çok sayıda vatandaşımız var.”
VAKA ARTIŞINA KARŞI EN ETKİLİ ÖNLEM AŞIDIR
İlimizdeki yoğun vaka yükselişi neticesinde özel bir önlem alınmayacağını belirten Vali Ayaz, vaka artışına karşı en etkili yöntemin aşı olduğunu vurgulayarak, “Özel önlemler, kapatmalar, kısıtlamalar elimizde bu virüse karşı herhangi bir silah yokken alınmıştı. Şu anda etkisini gayet iyi gördüğümüz aşı var. Şu anda vatandaşlarımızdan istediğimiz en hızlı şekilde aşılarını olmaları ve tamamlamaları. Aşılar hastaneye yatışı ve ölümü engellemedeki etkisi tartışılmaz. Cuma günü camilerle ilgili bir tedbir geliştirmeye çalıştık. Saflar sıkılaşmıştı mesafe kalkmıştı, tekrar mesafeli olacak. Pazar yerlerini tekrar açtık” dedi.
İLİMİZDE KAPALI KÖY YOLU YOK
İlimizde geçtiğimiz haftalarda meydana gelen olumsuz hava koşullarından dolayı kapanan köy yolumuzun olmadığını açıklayan Vali Abdullah Ayaz, “Hızlı bir şekilde açtık yolları. İlimize kar yağmasını istiyoruz. Bu hafta da yağış bekliyoruz. Yağış olsun istiyoruz çünkü barajlarımızın dolmasını istiyoruz. Olumsuz hava şartları bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmalarını istiyoruz. Yolda kalan, kurtardığımız araçların büyük çoğunluğunun uygunsuz lastiklerle yola çıkmış olan, gerekli tedbirleri almamış olan vatandaşlarımıza ait olduğunu görüyoruz. Bu süreçte kazalar olsa da ölümlü kazamız olmadı” şeklinde konuştu.
Çankırı - 18:30 A A
BENZER HABERLER