Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

KIZLARYOLU BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR HIZLANIYOR

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Kurşunlu ilçemizde yapımı devam eden eski adıyla Kızlaryolu, yeni adıyla Prof.Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya Barajı şantiyesinde incelemelerde bulundu. Özkaldı, baraj inşaatı için ödeneğin arttırılacağını belirterek inşaat çalışmalarının 2 hatta 3 katı hızlandırılması ve barajın 2022 sonunda bitirilerek 2023 yılı başlarında hizmete alınması için gereken talimatları verdi. Baraj inşaatı […]
Çankırı - 4 Aralık 2021 13:24 A A

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Kurşunlu ilçemizde yapımı devam eden eski adıyla Kızlaryolu, yeni adıyla Prof.Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya Barajı şantiyesinde incelemelerde bulundu. Özkaldı, baraj inşaatı için ödeneğin arttırılacağını belirterek inşaat çalışmalarının 2 hatta 3 katı hızlandırılması ve barajın 2022 sonunda bitirilerek 2023 yılı başlarında hizmete alınması için gereken talimatları verdi.

Baraj inşaatı önünde konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı şu konulara değindi:

“Barajımıza adını veren Prof.Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya, Çevre ve Orman Bakanlığı eski müsteşarı idi, aslen Çankırı’lıdır aynı zamanda da İstanbul Teknik Üniversitesi’nde saygın bir hocamızdı. 2017 yılında ihale edilen baraj inşaatımız, 2018 ve 2019 yıllarında çok fazla ödenek ayrılamadığı için gecikti. Geçen sene verdiğimiz ödenekle inşaatına başladık, bu sene ise daha yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde ek ödenekle çalışmaları 2 hatta 3 katına çıkararak barajımızı 2022 sonuna kadar bitirip 2023 yılında da halkımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Barajdan Çankırı, Çorum ve Kastamonu illerinde bulunan yaklaşık 214 bin hektar alan sulanacak.

Barajımız çok yönlü bir baraj, sadece sulama suyu ihtiyacını değil ileriki yıllarda içme suyu ihtiyacını da karşılayacak. Aynı zamanda içindeki 5 Megawatt’lık hidroelektrik santrali ile yılda yaklaşık 15 milyar Kilowatt/saat enerji üretme kapasitesine sahip. Sulu tarıma geçildiğinde bölgede yoğun şekilde ekilen çeltikle birlikte tarım ve hayvancılık da gelişecek. Baraj bittiğinde sular altında kalacak olan Köprülü köyü ise bir an önce yeni yerine taşınarak vatandaşların mağdur olması önlenecek.”

Bakan Yardımcısı Özkaldı’nın ardından söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu ise Kızlaryolu Barajı çalışmalarının 70 yıl önce başladığını, bitirmenin ise Ak Parti iktidarına nasip olacağını söyledi. Akbaşoğlu, barajın yapımında emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün herkese teşekkür etti.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Özkaldı’ya incelemelerinde Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Dinçer Aydoğan, DSİ 5.Bölge Müdürü Dr. Murat Alp, Barajlar Daire Başkanı Göktuğ İlter, Teknik Araştırma ve Kalite Kontrol Daire Başkanı Dr. Nurettin Pelen, Bölge Müdür Yardımcısı Tolga Gökhan Diri, Çankırı İl Müdürü Murat Bingöl, Barajlar Şube Müdürü Fatih Gündoğdu, İnşaat Şube Müdürü Burak Sobacı, Emlak Kamulaştırma Şube Müdürü Bülent Kartal, Teknik Araştırma ve Laboratuar Şube Müdürü Nazan Yeşilyurt, Yapı Denetim Görevlisi Murat Çavdar, Kurşunlu Kaymakamı İlyas Öztürk, Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak, Çankırı İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, İl Genel Meclisi Üyesi Ruhi Şeker de eşlik etti.

Çankırı - 13:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.