20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KIŞ AYLARINDA DÜŞMELERE DİKKAT!

Kış ayları ilerledikçe; yağmurlu ve buzlu havalarda düşme nedeniyle hastanelerin Ortopedi Polikliniklerine başvurular daha da artmaya başladı. Konuyla ilgili, Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Ortopedi Doktoru Ertuğrul Güngör, kayarak düşmenin ciddi sakatlıklara ve ölümlere neden olabileceği uyarısında bulundu. “Kış aylarında kar yağışlarının bastırmasıyla birlikte yürümek giderek zorlaşıyor. Karlı yüzeylerin üzerine basılıp sertleşmesiyle ve kısmen eriyip tekrar […]
Çankırı - 19 Ocak 2021 21:32 A A

Kış ayları ilerledikçe; yağmurlu ve buzlu havalarda düşme nedeniyle hastanelerin Ortopedi Polikliniklerine başvurular daha da artmaya başladı. Konuyla ilgili, Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Ortopedi Doktoru Ertuğrul Güngör, kayarak düşmenin ciddi sakatlıklara ve ölümlere neden olabileceği uyarısında bulundu.

“Kış aylarında kar yağışlarının bastırmasıyla birlikte yürümek giderek zorlaşıyor. Karlı yüzeylerin üzerine basılıp sertleşmesiyle ve kısmen eriyip tekrar donan karın buzlanmasıyla birlikte yerler kaygan hale geliyor. Bu gibi kaygan yüzeylerde yürürken dikkatli olmak gerekir, aksi takdirde denge kaybedilip düşülebilir ve düşmenin etkisiyle özellikle kalça ve bileklerde kalıcı sakatlıklar meydana gelebilir.

Bandajlama, alçılama veya ameliyat gerektirebilen bu tür yaralanmalar ciddi işgücü kayıplarına yol açabilmektedir. Karlı ve buzlu havalarda alınan bazı önlemler ile bu tür yaralanmaları en aza indirmek mümkündür.” diyen Op.Dr. Ertuğrul GÜNGÖR, kış aylarında yaşanan düşmelere bağlı sakatlanmalara dikkat çekti.

“Özellikle yaşlı kişilerin buzlu ve karlı havalarda gerekmedikçe dışarı çıkmamaları, çıkacaklarsa da baston gibi bir destek kullanmaları veya bir refakatçı ile çıkmaları uygun olur. Yaş ilerledikçe osteoporoza bağlı kemik dayanıklılığı azalır ve düşme sonrası ciddi kalça ve bel kırıkları olabilir. Ayrıca ileri yaşlarda kas kuvveti ve refleksler azalacağı için denge bozulur.

65 yaşın üzerindeki kadınlardaki osteoporoz ( kemik erimesi) ve kaslardaki zayıflığın da (atrofi) düşme nedenlerinin başında geldiği görülmektedir. Osteoporoz ve atrofi, düşme anında verebileceğimiz refleksi azaltıyor. Ayrıca vücudumuzda oluşan hasarı da gerek kırık oluşması, gerek de kas ligaman tendon hasarları nedeni ile artırıyor. Bu noktada yaş ne olursa olsun düzenli spor yapan bir vücut kendi yaş gurubu için diğer etkenlerden bağımsız en avantajlı vücuttur.

Görüldüğü gibi yaşı ilerleyen kişilerde düşme konusu ciddi şekilde öne çıkıyor. Bu nedenle bu kişilerin daha da dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle yaş ilerledikçe düşme riskini en aza indirmek için bazı emniyet tedbirleri alınmalı.

Bunlara bazı örnekler verebiliriz:

* Göz ve kulak muayenelerinizi, tansiyon ölçümlerinizi düzenli olarak yaptırın. Mümkünse yılda bir kez check-up’tan geçin.
* Denge ve koordinasyon kaybı yaratacak ilaçların yan etkilerinden haberdar olun. Bazı ilaçlar, denge mekanizmasını etkilediği gibi bazıları da ayağa kalkınca veya asansöre binince baş dönmesine ve denge kaybına neden olabilir.
* Eğer herhangi bir denge veya baş dönmesi şikayetiniz varsa bunu muhakkak doktorunuza danışın, geçer diye beklemeyin.
* Alkol alımınızı sınırlayın.
* Kauçuk tabanlı ve kısa topuklu, ayağınıza iyi uyan, destekleyen ayakkabılar giyin.
* Islak ve buzlu kaldırımlarda her an kayabilirmişsiniz gibi dikkatli olun, yere sağlam basmaya özen gösterin.
* Güçlü ve esnek kemiklere sahip olabilmek için düzenli egzersiz yapın.
* Kemik yoğunluğunuzu doktorunuzun önerisiyle kontrol ettirin.

Düşme, diğer tüm kaza sebeplerinden daha fazla;

  • Açık yaralara,
  • Kırıklara,
  • Beyin hasarına sebep olmaktadır.

Düşmeler sonucu oluşan kırıklara değinecek olursak;
Şekil bozukluğuna neden olacak kadar açılanma olmadıysa, kırık olduğunu dışarıdan bakarak anlamak çok zordur. Ancak radyolojik tetkiklerle ve bir Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı görüşü ile tanı kesinleşebilir. Üstüne basıp yürüyebiliyorsanız veya çok ağrınız yoksa kırık olmadığını düşünebilirsiniz fakat bu düşünce yanlıştır. Çünkü herkesin ağrı eşiği çok farklıdır. Bu algı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.
Alışılagelmişin dışında bir ağrınız varsa, bu ağrı her zamankinden daha uzun sürüyorsa, üzerine basmakla veya uzuvu oynatmakla ağrınız artıyorsa ilk müdahale oldukça önemlidir, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Tetkiklerde kırık tespit edilmesi durumunda ise profesyonel bakım oldukça önemlidir. Özellikle bu soğuk kış aylarında kendinize dikkat edin, sağlıklı günler diliyorum.” diyerek cümlelerine son verdi.

Çankırı - 21:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.