20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KIRSAL KALKINMADA YEREL EYLEM GRUPLARI

Kırsal Kalkınma Programlar’ında belirlenen hedefleri desteklemek amacıyla, uygulamada yer alan tüm paydaşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak ve birlikte öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla Bakanlığımız bünyesinde “Ulusal Kırsal Ağ” kurulmuştur. Bu yapının içinde kırsal kalkınmaya dâhil olan tüm kamu kurumları, odalar, üniversiteler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, Yerel Eylem Grupları (YEG), çiftçiler ve kırsal girişimcilerin […]
Genel - 17 Mart 2021 17:58 A A

Kırsal Kalkınma Programlar’ında belirlenen hedefleri desteklemek amacıyla, uygulamada yer alan tüm paydaşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak ve birlikte öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla Bakanlığımız bünyesinde “Ulusal Kırsal Ağ” kurulmuştur. Bu yapının içinde kırsal kalkınmaya dâhil olan tüm kamu kurumları, odalar, üniversiteler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, Yerel Eylem Grupları (YEG), çiftçiler ve kırsal girişimcilerin temsilcileri yer almaktadır.

Ulusal Kırsal Ağ’ın (UKA) temel amaçlarından biri yerel ve merkez arasında işbirliği, deneyimlerin paylaşılması, iyi uygulamaların tanıtılması ve yerel eylem grupları arasında ağların oluşturulmasıdır. Bu amaçla Kırsal Kalkınma sektörü paydaşlarının yerel düzeyde daha etkin şekilde iletişimini sağlayabilecek çalışmalar yürütülmektedir.

İlimizin de içinde bulunduğu 15 ilde ; kırsal alanlar için sürdürülebilir kırsal kalkınma politikalarını geliştirmesi tasarlanmaktadır. Yerel aktörlerin kırsal dönüşüm sürecinin bir parçası haline gelmesini sağlayan LEADER tedbiri kapsamında Yerel Eylem Gruplarının (YEG) kurulması öngörülmektedir. Bu amaçla kurulacak olan YEG’ler tarafından tasarlanacak yenilikçi, yerel kaynaklara dayanan, tabandan tavana yaklaşımla hazırlanan Yerel Kalkınma Stratejileri’nin(YKS) uygulanmasıyla kırsal alanların kalkınması teşvik edilecektir.

Bu bağlamda ilimizde ilk çalışmalara start verilmiş olup Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Çağrı Sel’in koordinesinde ilk toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Kadri ONAT, Eldivan Belediye Başkanı Mustafa LAFCI, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar SOYDAŞ, İl Müdür Vekili Nuri USTAOĞLU, TKDK İl Koordinatörü Emre AKBIYIK , Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Yüksel ERDOĞAN, İlçe Müdürleri, çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları ve İlimiz iletişim temsilcilerinin  katılımıyla gerçekleşmiştir.

Bu toplantı ile Çankırı’da YEG kurulması çalışmaları başlamıştır.

Genel - 17:58 A A
BENZER HABERLER