Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KIDEM TAZMİNATIMA DOKUNMA

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), hükümetin “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Adı Altında Kıdem Tazminatının Fona Dönüştürülmesi” kararını bugün 81 ilde eş zamanlı düzenlediği basın açıklamalarıyla protesto etti. Hükümetin bu kararı tüm Türkiye’de olduğu gibi Çankırı’da da bir basın açıklamasıyla protesto edildi. TÜRK-İŞ Çankırı İl Temsilcisi Vedat Göktepe yaptığı açıklamada “Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in […]
Çankırı - 29 Haziran 2020 19:32 A A

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), hükümetin “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Adı Altında Kıdem Tazminatının Fona Dönüştürülmesi” kararını bugün 81 ilde eş zamanlı düzenlediği basın açıklamalarıyla protesto etti.

Hükümetin bu kararı tüm Türkiye’de olduğu gibi Çankırı’da da bir basın açıklamasıyla protesto edildi. TÜRK-İŞ Çankırı İl Temsilcisi Vedat Göktepe yaptığı açıklamada “Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir” dedi. Göktepe açıklamalarına şöyle devam etti:

Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri arttırılmak isteniyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstün çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.

Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılmasının çözümü yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.

Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.

Görüşümüz net…

Kıdem tazminatı, koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş ve uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRKİŞ’in kırmızıçizgisidir.

Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi, bu hakkın 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır.

Ayrıca TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nce yapılan açıklamalarda, “sosyal medyada #KıdemTazminatımaDokunma etiketiyle kampanya başlatan TÜRK-İŞ’in, yayınladığı video ile hükümeti uyardığı, hükümetin kıdem tazminatına yönelik bir hamle yapması durumunda konfederasyonun TÜRK-İŞ’e bağlı tüm işyerlerinde GENEL GREV kararı alacağı” bilgilerine de yer verildi.

Çankırı - 19:32 A A
BENZER HABERLER