-3° Hafif kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

KIBRIS GAZİLERİMİZE KKTC’DEN GELEN MADALYA VE BERATLARI TAKDİM EDİLDİ

Kıbrıs Barış Harekâtı’nda görev alan Muharip Gazilere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından gönderilen Milli Mücadele Madalyası ve Beratı, düzenlenen törenle Vali Hamdi Bilge AKTAŞ tarafından verildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde Valiliğimiz Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programa Vali AKTAŞ’ın yanı sıra İl Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan TUNÇ, Belediye Başkanı İsmail Hakkı ESEN, […]
Çankırı - 25 Aralık 2019 21:03 A A

Kıbrıs Barış Harekâtı’nda görev alan Muharip Gazilere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından gönderilen Milli Mücadele Madalyası ve Beratı, düzenlenen törenle Vali Hamdi Bilge AKTAŞ tarafından verildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde Valiliğimiz Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programa Vali AKTAŞ’ın yanı sıra İl Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan TUNÇ, Belediye Başkanı İsmail Hakkı ESEN, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa ÇAKMAK, Vali Yardımcıları Şahin BAYHAN, Abdullah ASLANER, İl Emniyet Müdür V. Yüksel YAZICI, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır AYÇİÇEK, daire amirleri, STK temsilcileri, Gazilerimiz ile aileleri katıldı.

Saygı Duruşunda bulunup İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet ÇELİK ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Bedriye KARAKOÇ konuşma gerçekleştirdi. Kıbrıs Barış Harekâtını anlatan sunum yapıldı. Sunumdan sonra Kıbrıs Barış Harekâtına katılan 23 Gaziye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından gönderilen Milli Mücadele Madalya ve Beratları Vali Hamdi Bilge AKTAŞ tarafından verildi.

Madalya töreninde konuşan Vali AKTAŞ, “Kahraman Gazilerimiz, kıymetli misafirler, çalışma arkadaşlarım, ben toplumları milletleri, insanlara benzetiyorum, onlarında insanlar gibi bir kaderi vardır. Nasıl insanlar hayatları boyunca kritik bazı anlarda kritik bazı kararlar verince belki istikametleri yaşayış biçimleri ve birçok şeyleri değişiyorsa milletlerde bu şekilde kritik dönemlerde kritik kararlar verirler ve birçok şeyde bu şekilde değişir. Bizim milletimizin de aynı Orta Asya’dan çıkışı gibi aynı kurtuluş mücadelesi gibi yada birçok sebeple verdiği bazı kararlar vardır be bu kararlarla milletimizin istikameti çokça değişmiştir. Kıbrıs Barış Harekatına verilen kararla belki birincil değilse de ikincil bir şekilde verilen kararlardan birisiydi, ben o günlerde 12 yaşındaydım ve o günleri yaşadım karartma gecelerini de toplum olarak ciddi anlamda yaşadık. Kıbrıs’ta soydaşlarımızın, hatta bizim milletimizin güzel bir tarafı var soydaş olmasak bile her zaman mazlumun ve mazlum milletlerin yanındadır. Kıbrıs’ta bizim kendi soydaşlarımız yaşamaktaydı ve soydaşlarımızın uğradığı bir zulüm vardı o günlerde ülkemizin ekonomik durumu da çok iyi değildi. Ama bu zulme karşıda milletimiz sessiz kalamazdı ve o günkü hükümetimiz, meclisimiz, kritik bir karar verdi ve Kıbrıs’a müdahaleye karar verildi. Son derece cesurca verilmiş bir karardı bugünkü barış pınarı operasyonunda olduğu gibi o günde dünyadaki egemen güçlerin olumsuz bakışlarına ve tavırlarına rağmen bu karar verildi ve Kıbrıs Barış Harekatından sonra da ambargolarla ve çeşitli yaptırımlara rağmen vatandaşlarımızı bu zulümden kurtardık. Sizin huzurunuzda bu kararları alanları ve bu süreçte hayatlarını kaybeden şehitlerimizi ve daha sonra kaybeden gazilerimizi rahmetle anıyor minnetle şükranla yad ediyorum. Ben burada bulunan ve mücadeleye katılan abilerimize kardeşlerimize şükranlarımı arz ediyorum” dedi .

Program, toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

Çankırı - 21:03 A A
BENZER HABERLER