Açık
  • EURO
  • DOLAR

KEŞİŞ DAĞLARINDAKİ ATATÜRK PORTRESİNİN YENİLENMESİNDE KAPTAN MUSTAFA CAN İMZASI

Erzincan’da 41 yıl önce Keşiş Dağları’nda 3 bin askerle yapılan dev Atatürk portresi yenilendi. Dünyanın sıra dışı 100 projesi arasında yer alan ve uzaydan görülebilen Atatürk portresinin yenilenmiş halinin açılışı, Cumhuriyetimizin 100. yılında yapıldı. Portre, 1982 yılında Erzincan’da askerlik yapan ressam Mustafa Aydemir ve 3 bin asker arkadaşı tarafından Keşiş Dağları eteğindeki Işıkpınar mevkiinde 7 […]
Genel - 31 Ekim 2023 17:38 A A

Erzincan’da 41 yıl önce Keşiş Dağları’nda 3 bin askerle yapılan dev Atatürk portresi yenilendi. Dünyanın sıra dışı 100 projesi arasında yer alan ve uzaydan görülebilen Atatürk portresinin yenilenmiş halinin açılışı, Cumhuriyetimizin 100. yılında yapıldı. Portre, 1982 yılında Erzincan’da askerlik yapan ressam Mustafa Aydemir ve 3 bin asker arkadaşı tarafından Keşiş Dağları eteğindeki Işıkpınar mevkiinde 7 bin 500 metrekare alanda 600 ton taş, 210 ton harç ve 200 ton boya kullanılarak 176 metre uzunlukta yapılmıştı.

Cumhuriyetimizin 100. yılında yine aynı ressam tarafından 4 bin ton beton kullanarak, 50 kişilik bir ekiple 2 ay süren bir çalışmanın sonunda yeniden inşa edilen dev ATATÜRK portresinin açılış törenine Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Rektör Prof. Dr. Akın Levent, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende bir konuşma yapan Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, “Erzincan’ın Keşiş Dağı’nda solan Atatürk’ün portresi, 1982’nin ruhunu taşıyan usta eli ressam Mustafa Aydemir’in liderliğinde yeniden canlandı. 41 yılın ardından bu efsanevi eser, sadece Erzincan’da değil uzaydan görülebilen, dünyanın en büyük ve 100 sıra dışı eserinden biri olarak kabul edilmektedir. Kaptan Mustafa Can’a, Ali Üstay’a, Mehmet Özbakır’a ve Şükrü Ergün’e verdikleri desteklerden ötürü teşekkür ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün işaret ettiği yolda ilerlemeye devam edecek, çağdaş dünyanın en güçlü ve saygın ülkelerinden biri olmayı sürdürecektir.” sözleriyle duygularını ifade etti.

Portrenin mimarı ressam Mustafa Aydemir ise yaptığı konuşmada, “Gurur duyduğumuz eser artık gelecek nesillere kalacak.” dedi. Portrenin yapımında maddi manevi destek veren Çankırılı İş İnsanı ve İlteriş Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Mustafa Can da portre ile ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“Ressam Mustafa Aydemir’in 1982’de Erzincan’da askerlik yaparken Keşiş Dağı’nda bulunan Ata Tepesi’ne 3 bin asker arkadaşı ile beraber 30 günde Atatürk Portresi yaptı. Dünyanın en büyük ve 100 sıra dışı sanat eserinden biri seçilerek televizyon belgeseli de yapılan Atatürk Portresi, tabi doğal malzemelerden oluşturulduğu için zamanla yıprandı. Yenileme çalışmalarımızın Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına denk gelmesi de çok anlamlı oldu. Nice 100 yıllara.
Günde 35 kişi çalıştığı yenileme kapsamında dağın zeminine 20 binin üzerinde çelik kazık çakıldı ve çelik hasırlarla beraber 4 bin ton beton kullanıldı. Çalışmaya Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, şantiye desteği ile katılırken, portrenin tüm mali giderlerini ise Ali Üstay, Mehmet Özbakır, Şükrü Ergün ve İlteriş Vakfı adına naçizane benim de aralarında bulunduğu iş insanları karşıladı.
Bugün de, 59. Topçu Tugayı’nda “Halk-Devlet- Ordu El Ele” sloganıyla yapılan törenle Atatürk Portresi’nin yenilenmiş halini ulusumuza sunduk.
Kimliğini yansıtır
Bazıları “beton” diyerek akıllarınca gönderme yapmaya çalışsalar da esasında ulusların kimlik ve kültürlerini geleceğe bırakmanın en simgesel davranışı heykeller ve anıtlardır.
Bugün Türk kimliğinin yüzlerce yıl önce karşılaştığı tehlikeleri ve çözüm önerilerini Orhun Yazıtları’nda görüp ders alıyoruz.
Türk çocukları, Erzincan’daki Atatürk Portresi’ne bundan 50 – 100 yıl sonra baktıklarında da tam bağımsız Türk yurdunu görecekler.
Bunun onuru da bize yeter.”

Genel - 17:38 A A
BENZER HABERLER