reklam
reklam
DOLAR 31,0079 % 0.31
EURO 33,5437 % 0.26
STERLIN 39,1889 % 0.35
FRANG 35,2343 % 0.43
ALTIN 2.016,43 % 0,22
BITCOIN 1.598.400 -0.612
reklam

“KENE” CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Türkiye, yeni tip koronavirüsle mücadelesini sürdürürken 7 ilimizde kene kaynaklı ölümcül Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hortladı. Halen 7 ilimizde kesinleşmiş yüze yakın vaka bulunurken bugüne kadar 2 kişi kene sokmasıyla hayatını kaybetti. 

Çankırı’da da görülmeye başlayan KKKA (kene) hastalığı hakkında bir açıklama yapan Erciyes Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığında bu yıl geçtiğimiz yıllara nazaran daha hızlı bir artış olduğunu söyledi. Yıldız, “KKKA hastalığı, koronavirüsten farklı olarak daha ölümcüldür” dedi.

Vücuda yapışan kenenin kesinlikle elle çıkarılmaması gerektiğini söyleyen Yıldız, “Kene bir şekilde vücudumuza yapıştı. En yakın sağlık kuruluşuna gideceğiz. Keneyi elinizle kopararak çıkarmaya çalışmayın. Ezerek hiç çıkarmayın. Çünkü bulaşmayacaksa bile bulaşır. Ezme işlemi içerisinde hayvandan kan çıkacağı için bulaşıyı daha da artırmış olacağız. Yakarak çıkarmak her zaman hatalıdır. Sağlık merkezine gidilerek kenenin tutunduğu kafasından itibaren bütün halinde bir parça bile içeride kalmayacak şekilde çıkarılması gerekir ki en az bulaş söz konusu olsun” değerlendirmesinde bulundu.

reklam

YORUM YAP