Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KDK ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARIN SINIFLARINA KAMERA YERLEŞTİRİLMESİNE KARAR VERDİ

Ombudsman, özel gereksinimli çocukların sınıflarına ailelerin de eğitim sürecine erişimlerini sağlayacak şekilde kamera yerleştirilmesi uygulaması talebini haklı buldu. Özel gereksinimli bireylerin yaşam haklarının, eğitim ve eğitime erişim haklarının korunması amacıyla, özel eğitim sınıflarına, özel eğitim okulları dersliklerine ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi dersliklerine ailelerin de eğitim sürecine erişimlerini sağlayacak şekilde kamera yerleştirilmesi uygulamasının hayata […]
Genel - 25 Ekim 2023 21:29 A A

Ombudsman, özel gereksinimli çocukların sınıflarına ailelerin de eğitim sürecine erişimlerini sağlayacak şekilde kamera yerleştirilmesi uygulaması talebini haklı buldu. Özel gereksinimli bireylerin yaşam haklarının, eğitim ve eğitime erişim haklarının korunması amacıyla, özel eğitim sınıflarına, özel eğitim okulları dersliklerine ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi dersliklerine ailelerin de eğitim sürecine erişimlerini sağlayacak şekilde kamera yerleştirilmesi uygulamasının hayata geçirilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) başvuruldu.

KDK, ulusal ve uluslararası mevzuat kapsamında, sınıf güvenliğinin sağlanması ve özel hayatın gizliliğinin korunması arasındaki dengenin, özel gereksinimli çocukların eğitim haklarına erişim sürecinde, üstün yararları önceliklendirilerek kurulması gerektiğini bildirdi.

KDK, çocukların her türlü ihmal, istismar ve şiddete karşı korunmalarında video kamera uygulamasına nazaran çocukların ve öğretmenlerin temel bir hak olan kişisel verilerinin korunması hakkını daha az sınırlandıran bir çalışma yapılmasına karar verdi.

KDK, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve aileler olmak üzere tüm ilgililerin sürece katılımını ve iletişimlerini kuvvetlendirerek aralarında güven ilişkisinin tesis edildiği etkin bir mekanizmasının oluşturulması amacıyla, multidisipliner bir yaklaşımla işbirliği içerisinde gerekli çalışmaların yapılması yönünde Milli Eğitim Bakanlığına Tavsiye Kararı verdi.

Genel - 21:29 A A
BENZER HABERLER