reklam
reklam
DOLAR32,2494% 0.07
EURO35,0152% 0.1
STERLIN41,3964% 0.53
FRANG35,2838% 0.09
ALTIN2.412,01% 0,09
BITCOIN67.328,40-2.818
reklam

“KATIL, ÜRET, PAYLAŞ, HAYATLA KAYNAŞ” PROJESİNE SOGEP DESTEĞİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında sunulan Çankırı’nın “Katıl, Üret, Paylaş, Hayatla Kaynaş” projesi destek almaya hak kazandı. 

Çankırı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin sözleşmesi, Vali Hamdi Bilge AKTAŞ’ın katılımıyla gerçekleştirilen imza töreninde Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Genel Sekreteri Dr. Serkan GENÇ ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Tahsin YILDIRIM tarafından imzalandı.  

SOGEP’ten destek almaya hak kazanan “Katıl, Üret, Paylaş, Hayatla Kaynaş” projesinin hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Hamdi Bilge AKTAŞ, Çankırı’da hayata geçecek bu proje ile birlikte engelli bireylerimiz mesleki olarak kendilerini geliştirme fırsatının yanında, rehabilitasyon merkezi bünyesinde açılacak atölyeler ile kafede çalışabileceklerini söyledi. Vali AKTAŞ, “Ayrıca iş uğraşı atölyelerinde üretilen galoşların ve hediyelik eşyaların öncelikle Çankırı’da bulunan kurum, kuruluş ve işletmeler tarafından satın alınmak suretiyle engelli bireylerimize destek olmalarını bekliyoruz. Amaçlarımızdan biri de projeyi markalaştırmak ve Çankırı dışına da üretim yapmasını sağlamaktır. Böyle bir projenin Çankırı’da uygulanmasına destek olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ve projenin hazırlanmasında emeği geçen tüm personelimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.  

Projenin imza töreni sonrasında Sosyal Gelişmenin Desteklenmesi Programı hakkında açıklama yapan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Serkan GENÇ ise; “2008 yılında uygulanmaya başlanan Sosyal Gelişmenin Desteklenmesi Programı (SOGEP), dezavantajlı bölgelerimizin beşeri sermayesini güçlendirmek ve toplumsal bütünleşme sürecine destek olmak amacıyla bu bölgelerdeki göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara kısa sürede karşılık vermeyi hedefleyen bir sosyal kalkınma programı olarak tasarlanmış ve uygulanmıştır. 2019 yılı ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yönetimine geçen Sosyal Gelişmenin Desteklenmesi Programı, gelişmiş illerimiz de dâhil olmak üzere, bireylerin, coğrafi ve demografik olarak dezavantajlı olabilen (çocuk, genç, kadın, yaşlılar, engelliler vd.) kesimler için fırsat eşitliğinin sağlanması da programın amaçları arasında yer almıştır. Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinden oluşan TR82 Bölgemizden de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na gönderilen 9 proje önerisinden toplam 4 proje yüksek puanlarla başarılı olmuş ve desteklenmeye hak kazanmıştır. Çankırı’dan desteklenen projemiz de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün Katıl, Üret, Paylaş, Hayatla Kaynaş isimli Şabanözü Rehabilitasyon Merkezi’nde uygulanacak projedir” dedi.  

Şabanözü’nde Uygulanacak Projeden Engelli Bireyler Yararlanacak
Çankırı’ya bağlı Şabanözü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde uygulanacak proje kapsamında Şabanözü’nde bulunan bakım ve rehabilitasyon hizmeti alan bireyler, zihinsel engelliler, koruma altındaki çocuklar ve evde bakım hizmetlerinden faydalanan engelli bireylere iş imkanlarının yanında mesleki eğitim, etkinlik katılım sertifikası ile bakım personellerine hijyen, iş sağlığı ve güvenlik sertifikaları verilmesi sağlanacak. Ayrıca projede görevli personele markalaşma ve pazarlama eğitimleri verilecek.  

Proje ile Şabanözü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nün atıl durumda olan binası, bahçesi ile birlikte yenilenerek içinde üç iş uğraşı atölyesi, bir galoş üretim atölyesi, bir eğitim atölyesi, bir sera, bir spor salonu, bir uygulama mutfağı ve bir de kafe yapılması planlanıyor.  

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı 2019 yılı Sosyal Gelişmenin Desteklenmesi Programı (SOGEP) kapsamında uygulanacak yaklaşık 1 milyon 333 bin TL bütçeli projeye, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sunulan 1 milyon 200 bin TL tutarında hibe desteği sağlanacak. Engelli bireylere yönelik hazırlanan projenin süresi ise 18 ay olarak belirlendi.

reklam

YORUM YAP