-2° Hafif kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

KARATEKİN HASTANESİ’NDEN KORONAVİRÜS BAĞIŞIKLIK TESTİ

Uzun zamandır ilimiz, ülkemiz ve hatta bütün dünyanın gündemi olan COVİD 19 hayatımızı birçok konuda etkiledi. Uygulanan sosyal mesafe kuralları, temizlik, maske gibi tedbirler ve insanımızın dikkat etmesi süreci doğrudan etkilemekte, ülke olarak izlenen yöntem de takdir edilmekte, birçok ülke tarafından da benimsenmektedir. Sağlık alanında ise Bilim Kurulu önderliğinde Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan rehberler ile […]
Genel - 11 Haziran 2020 20:06 A A

Uzun zamandır ilimiz, ülkemiz ve hatta bütün dünyanın gündemi olan COVİD 19 hayatımızı birçok konuda etkiledi. Uygulanan sosyal mesafe kuralları, temizlik, maske gibi tedbirler ve insanımızın dikkat etmesi süreci doğrudan etkilemekte, ülke olarak izlenen yöntem de takdir edilmekte, birçok ülke tarafından da benimsenmektedir.

Sağlık alanında ise Bilim Kurulu önderliğinde Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan rehberler ile hastaneler organize edilmiş, tetkik ve tedaviler hususunda da kaos yaşanmaması için gerekli tedbirleri almış, bu da bugünlerde meyvesini vermektedir.

Yeni normal hayatta elbette dikkat edilecek kurallar bulunmaktadır. Bunlara harfiyen uymamız kendi sağlığımız ve diğer insanların sağlığı açısından mühimdir. Bununla beraber kişinin kendisi ve yakın çevresi ile ilgili de merak ettikleri, aklında soru işaretleri olabilmektedir.

Covid şüphesi ile hastaneye müracaatın dışında bu alanda bir nevi check up imkanı da artık doğmuş ve bu imkan Çankırı’da da hizmete sunulmuştur. Kan yolu ile bakılan antikor testi sayesinde Covid
geçirdiniz mi öğrenebiliyorsunuz. Böylece bağışıklılık olup olmayacağı hakkında fikriniz olabiliyor.
Aktif olarak hasta mısınız bu da ayrı bir kan tetkiki ile çalışılıp sonuçlandırılabiliyor.

Hastane başhekimi Op. Dr. Cem DİLMEN’den alınan bilgiye göre;
“Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı’nın verdiği izinle artık özel sağlık kurumlarda da talep eden kişilere SARS CoV 2 antikor testleri yapılmaya başlandı.
Çankırı Özel Karatekin Hastanesi olarak biz de bu uygulamaya geçtik. Şu anda bünyemizde Avrupa Standartlarına Uygunluk (CE) belgesi bulunan, güvenilirliği ve duyarlılığı son derece yüksek olan COVID IgM ve COVID IgG Eliza antikor testleri ile hizmet vermeye başladık. Bu uygulama öncesinde SARS CoV 2 antikor ve antijen testleri ameliyatlara girecek olan hastalara yapılabilmekteydi.
Artık ameliyat, işlem ve girişim planlanmayan sağlıklı erişkinler de daha önce bu virüsle karşılaşıp karşılaşmadıklarını öğrenmek için antikor testi yaptırabilecek. Hastanemizde yapılmaya başlanan COVID IgM ve COVID IgG Eliza antikor testleri ile yakın zamanda bu virüsü kapıp kapmadığınız ya da bu virüse bağışıklık geliştirip hasta olup olmama ihtimalini tespit edebilmekteyiz.” ifadelerine yer verildi.

Genel - 20:06 A A
BENZER HABERLER