-8° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

KARAELMAS EKSPRESİ YOLCU SEFERLERİ BAŞLAMADAN BİTTİ

Yıllardır süren Ankara – Karabük arası demiryolu çalışmalarının sona ermesiyle birlikte 15 Aralık 2021 tarihinden itibaren başlayacağı bildirilen Karaelmas Ekspresi seferleri maalesef başlamadan sona erdi. Özellikle trenyolu güzergâhında bulunan köylerde yaşayan vatandaşların başlamasını istediği yolcu treni seferlerinin yeniden başlayıp başlamayacağı hakkında bir bilgi verilmedi. 2020 Ekim ayında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un müjdesini […]
Çankırı - 16 Aralık 2021 19:02 A A

Yıllardır süren Ankara – Karabük arası demiryolu çalışmalarının sona ermesiyle birlikte 15 Aralık 2021 tarihinden itibaren başlayacağı bildirilen Karaelmas Ekspresi seferleri maalesef başlamadan sona erdi. Özellikle trenyolu güzergâhında bulunan köylerde yaşayan vatandaşların başlamasını istediği yolcu treni seferlerinin yeniden başlayıp başlamayacağı hakkında bir bilgi verilmedi.

2020 Ekim ayında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un müjdesini verdiği Karaelmas Ekspresi yolcu treni seferlerinin, bu tarihten 14 ay sonra başlayacağının açıklanmasının ardından haftada iki gün gidiş 2 gün geliş şeklinde olması, saatlerinin  talepleri karşılamaması ve Ankara – Çankırı arasında 2, Çankırı – Karabük arasında ise 1 istasyonda duracak olması halk arasında yoğun tepkiyle karşılanmış, “Tren seferlerinin halkın yararı için değil de bir iki ay çalışsın zarar etsin sonra da seferden kaldırılsın diye yapılmış balon bir uygulama olduğu” dedikodularına yol açmıştı.

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz vatandaşlar;

“Özellikle benzin, motorin ve LPG’ye gelen son zamların ardından özel araçlarımıza binmeye korkar olduk. Tren bari başlasa da köyümüze kentimize daha ucuz ve konforlu gidelim diyorduk, hele başlayacağını duyunca sevincimiz kat kat artmıştı. Ancak tarifeyi görünce bunu kim yazdı niye yazdı diye düşünmeye başladık. Sanki Çankırı’nın tek ilçesi Çerkeş mi arkadaş bizim köylerimizde ilçelerimizde niye durmuyor bu tren?

Tren denilen şey, devletin vatandaşı faydalansın diye uygulamaya koyduğu bir kara ulaşım vasıtasıdır. Bunda kâr gözetilmez, vatandaşın menfaatleri ve konforu gözetilir. Sanki tren her gün karşılıklı olsa devlet kaç lira zarar edecek? Çok vagon koymasın 2 vagon da yeter, çok personel çalıştırmasın ona da tamam ama şu trenleri günlük yapın sabah gitsin akşam gelsin, bizim de işimiz görülsün. Biz hızlı tren de istemiyoruz bırak yavaş olsun ama bizim işimizi görsün. Hem şehirden köye tersine göç başlatacağız diyorlar, hem de bizim tek ulaşım aracımız olan treni elimizden alıyorlar. Bu nasıl bir iştir?” diyerek yetkililere serzenişlerini dile getirdiler.

Çankırı - 19:02 A A
BENZER HABERLER