reklam
reklam
DOLAR 31,0254 % 0.05
EURO 33,6324 % 0.15
STERLIN 39,2572 % 0.06
FRANG 35,2876 % 0.08
ALTIN 2.019,92 % 0,09
BITCOIN 1.620.951 -0.883
reklam

KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR
reklam

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Genel Cerrahi Uman Dr. Müjdat Güller, erken teşhisin önemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Güller, “Kanserde erken teşhisin önemi konusunda bilinçlenmenin giderek daha da artması kansere karşı verilen savaşın olumlu sonuçlar vermesine imkan sağlıyor.” dedi.

Güller açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Hastalıkları erken teşhis etmenin tedaviyi kolaylaştırdığını biliyor olsak da, erken teşhis için gereken test ve incelemelerde ihmalkâr davranmaktayız. Oysa ki erken teşhis, hastanın da biz hekimlerin de işini kolaylaştırıyor. Erken tanı, kanser hücrelerinin yayılmasını, sıçramasını ve boyutunun büyümesini engelleyebiliyor. Hatta hayat kurtarabilmektedir.

Bazı kesimler erken teşhis taramalarını “insanları herhangi bir şikâyetleri olmadığı halde doktor muayenesine gitmek için teşvik etmek amacıyla hazırlanmış bir proje” gibi değerlendirse de, kanserden ülsere, koroner kalp hastalığından kemik erimesine, MS’den diyabete, böbrek yetmezliğinden hepatite yüzlerce hastalıkta erken teşhis yüksek oranda işe yarıyor.

Erken teşhiste kanser büyük oranda iyileştirilebiliyor.
Kanser hastalıklarında tedaviye alınan cevap, tümörün vücuttaki yaygınlığı ile bütünüyle alakalıdır. Bu sebeple kanserli hücrelerin erken teşhis edilmesi, tümörün vücutta yayılmadan önce hastalığın önüne geçilmesi ve tedavinin başarıya ulaşmasında kilit rol üstleniyor. Güncel veriler, erken teşhis edilip tedavisine başlanan kanser vakalarının çok büyük oranının iyileştirilebildiğini gösteriyor.

Erkeklerde ve kadınlarda kanser tarama testleri;
Ülkemizde en yaygın olan kanser türü kalın bağırsak kanseridir. Hem kadın hem de erkekler için ilerlediğinde ölümle sonuçlanan bu kanser hastalığının tedavisinde geç kalınmaması için kanser taramalarının ihmal edilmemesi gerekiyor. Son dönemde kolon kanseri tanısında çok yol kat edilerek, kolonoskopi teknikleriyle birlikte çok daha yüksek çözünürlükteki cihazlar kullanılmaktadır.
Bu sayede bir polipin iyi veya kötü huylu olduğunu biyopsi ya da polipektomi aşamasında anlamak mümkün olabiliyor. Bununla birlikte yapı itibariyle daha düz ve çıkarılması zor polipler teknik yönden üstün bu teknolojiler sayesinde çıkarılabiliyor.

Konuya Çankırı’da ilk defa yapmış olduğumuz bir operasyondan bahsederek değinecek olursak;

Karın ağrısı, yan ağrısı, nefes darlığı, ara ara kabızlık ve kansızlık şikayetleri ile hastanemize başvuran A.H isimli hastanın muayenesini gerçekleştirdik. Şikayetlerine istinaden; gerekli tahlili ve görüntüleme tetkikleri yapılmıştır. Bu tetkiklerin sonuçlarına ve hastanın etyolojisine yönelik ileri inceleme anlamında kolonoskopi istemi yapılmıştır.

Kanser tanısında, kolonoskopi gibi endoskopik yöntemler daha çok kullanılmaktadır. Teşhis olarak diğer yöntemlere kıyasla daha kolaydır. Kolonoskopi sırasında eğer oluşmuşsa polipler de alınabileceği için bir anlamda da tedavi olanağı yaratır.

Bu aşamadan sonra kolonoskopi işlemine başlanmış olup, işlem sırasında görülen kitlelerden biopsi(parça) alınarak incelenmesi için patolojiye gönderilmiştir. Hastanın patoloji sonucunun; Senkron kolon CA(birden fazla kanser hücresinin kolonun farklı yerlerinde yerleşik hali) çıkması üzerine hastaya bilgi verilerek, vakit kaybetmeden ameliyat hazırlıklarına başlandı.

Hastamızın ameliyatı esnasında tümör hücreleri kolon duvarında farklı kısımda yerleşim gösterdiği için Çankırı’da ilk olarak gerçekleştirdiğimiz operasyonda hastanın tüm kalın bağırsağı laparoskopik olarak tamamen başarılı bir şekilde alınmıştır. Hastanın birkaç günlük yatışının ardından sağlıkla taburcu işlemleri yapılmıştır. Elbette ki hastamız kontrol altında tutulmaktadır.

Sonuç olarak; kanserin erken teşhisinde, kişinin herhangi bir sağlık sorunu veya şikayeti olmasa bile özellikle; rahim ağzı, meme, kalın bağırsak, tiroit ve prostat kanserleri için düzenli tarama testlerini yaptırması, olası kanser öykülerinde tedavi oranını ciddi ölçüde artırıyor. Hekim olarak söylemlerimiz sizi tedirgin etmesin fakat erken teşhisin hayatımızdaki rolü gerçekten çok büyük. İlerleyen kanser hücrelerinde müdahale ederken hastayı kurtarma oranlarımız oldukça düşmekte, harabiyete uğrayan organı kurtarma oranlarımız düşmekte. Özellikle 50 yaş üzeri herkesin rutin kontrollerini yaptırması bu konuda önem arz etmektedir.”

“Son dönemde gelişen tekniklerle hastayı daha iyi anlayıp, daha iyi tedavi edebilir olduk” diye konuşan Genel Cerrahi Uzmanı Müjdat GÜLLER, şu bilgileri verdi; “Yöntemler farklı olsa da ameliyatları artık daha küçük kesi ve deliklerden gerçekleştirebiliyoruz. Daha az kesi demek hastanın bağırsak fonksiyonlarının daha erken başlaması, kişinin daha çabuk ayağa kalkıp işine başlaması demektir. Kendiniz için bir iyilik yapın ve sağlığınızı ihmal etmeyin, ertelemeyin.” diyerek açıklamalarına son verdi.

Biz de tüm hastalara sağlık diliyoruz.

reklam

YORUM YAP