reklam
reklam
DOLAR31,2277% 0.08
EURO33,9713% 0.24
STERLIN39,6481% 0.24
FRANG35,4950% -0.08
ALTIN2.038,85% -0,08
BITCOIN1.957.0835.779
reklam

KAMU KURUMLARIMIZ – İŞKUR

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Bugünden itibaren yeni bir yazı dizisine başlıyoruz. Bu yazı dizimizde sizlere Çankırı’daki Kamu Kurumlarımızın tanıtımını, ne iş yaptığını ve nasıl müracaat edilebileceğini anlatmak istiyoruz. İlk olarak ta 21 Ocak 1946 tarihinde 4837 sayılı Kanun ile kamu istihdam hizmetlerini vermek üzere kurulan eski adıyla İş ve İşçi Bulma Kurumu (İİBK), yeni adıyla Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) hakkında biraz bilgi verelim.

İŞ ARAYANLAR

İŞKUR, işverenlerin bildirmiş olduğu eleman ihtiyacını, istenilen yaş aralığı, tahsil, meslek gibi özelliklere göre karşılanmasını sağlayan aracı bir kurum. İş ihtiyacı olan vatandaşlarımız İŞKUR’a ister şahsen ister Alo 170 telefon hattı ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden başvurusunu gerçekleştirebiliyor. Müracaatlarda sadece kimlik kartı yeterli oluyor.

İŞKUR, iş arayan vatandaşlarımızdan gelen müracaatları meslek grupları, tahsil grupları, yaş grupları olarak tasnif ediyor. Daha sonra eleman ihtiyacı olan işyerleri, istedikleri özellikleri İŞKUR’a bildiriyorlar. İŞKUR, sistem üzerinden istenilen özelliklere uygun müracaatı bulunan kişilere çalışma şartlarını yazıyla ya da mesajla bildiriyor. İş arayan kişi, çalışma şartlarını uygun gördüğü takdirde İŞKUR’a bildiriyor ve işverenle bağlantıya geçiyor.

İşveren, eleman alımı için sınav şartı koymuşsa belirlenen tarih ve saatte düzenlenen yazılı ya da sözlü sınavla adaylar arasında seçme yaparak eleman ihtiyacını karşılıyor. Sınav şartı yoksa gelen adaylar arasından kendi aradığı özelliklere uygun olanları seçerek işbaşı yaptırıyor. İşbaşı yapan elemanın İŞKUR’dan iş arama kaydı siliniyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Devletimiz İŞKUR aracılığıyla, pandemi sürecinde iş yapamayan esnafımıza destek amacıyla,  kısa çalışma ödeneği adı altında bir uygulama başlattı. Bu uygulama genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.  Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir.

İşçinin Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilmesi İçin;

  • İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması,
  • Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması),
  • İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması, gerekmektedir.

TOPLUM YARARINA PROGRAMLAR (TYP)

İŞKUR’un bir diğer uygulaması Toplum Yararına Programlar (TYP) ise işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

TYP’ye katılım şartları

  • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  • 18 yaşını tamamlamış olmak,
  • Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,
  • Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),
  • Hane gelirinin asgari ücretin 1,5 katından fazla olmaması gerekmektedir.

İŞBAŞI EĞİTİMİ PROGRAMI

Özel sektörün İŞKUR aracılığıyla işe aldığı acemi elemanların, işi öğrenmeleri için geçen 3 – 6 ay arasındaki sürede maaşları ve sigortaları İŞKUR tarafından ödenir. Bu sayede hem iş konusunda tecrübesi olmayan vatandaşlarımız iş bulmuş ve işi öğrenerek bir meslek edinmiş, hem de işverenin bu süreçteki zararının önüne geçilmiş oluyor.

ÇALIŞAN-İŞVEREN ANLAŞMAZLIĞI DURUMUNDA

Çalışanla işveren arasında olabilecek anlaşmazlık durumunda örneğin maaşın ödenmemesi, sigorta priminin yatırılmaması, mesai saatlerine uyulmaması v.b. durumlarda Alo 170 telefon hattı ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden gerekli şikayetlerde bulunulabiliyor. Şikayet durumunda, eğer şikayette bulunan kişi halen çalışıyorsa İŞKUR Genel Müdürlüğü’nden Müfettiş geliyor, olayı inceleyip sonuca varıyor. Şikayette bulunan kişi işten ayrılmış ya da emekli olmuş ise bu sefer de Adliye’lerdeki Arabulucular devreye giriyor.

 

 

 

reklam

YORUM YAP