14° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

KAHVECİLER TEPKİLİ: “YAKIN IŞIKLARIMIZI, BİZİ SOKAĞA İNDİRMEYİN”

Koronavirüs nedeniyle geçici olarak kapatılan ancak yaklaşık 1 yıldır açılmasına izin verilmeyen kahveci esnafı bugünlerde çok dertli. Kahveci esnafı Kahvehanelerdeki oyun yasaklarından tutun da vergi borçlarının ertelenmemesine kadar birçok şikayetlerini yetkililere anlattıklarını ancak bu zamana kadar olumlu bir cevap alamadıklarını ifade ediyorlar. Hükümetin kendilerine karşı olan tutumundan duydukları rahatsızlığı bir basın açıklamasıyla dile getiren Ankara […]
Genel - 16 Mart 2021 20:21 A A

Koronavirüs nedeniyle geçici olarak kapatılan ancak yaklaşık 1 yıldır açılmasına izin verilmeyen kahveci esnafı bugünlerde çok dertli. Kahveci esnafı Kahvehanelerdeki oyun yasaklarından tutun da vergi borçlarının ertelenmemesine kadar birçok şikayetlerini yetkililere anlattıklarını ancak bu zamana kadar olumlu bir cevap alamadıklarını ifade ediyorlar.

Hükümetin kendilerine karşı olan tutumundan duydukları rahatsızlığı bir basın açıklamasıyla dile getiren Ankara Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven; “Bugün AVM’ler, otobüsler, oteller yapılan kongreler tıklım tıklım dolu. Kahvehaneye geldiği zaman COVID oluyor.  Yeter artık, bıçak kemiğe dayandı. Yakın ışıklarımızı, yeter artık, bizi sokağa indirmeyin.” dedi.

Güven, Sağlık Kurulu ve hükümete seslenerek yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bir yılımızı doldurduk. 16 Mart’tan itibaren kahvehanelerimiz kapatıldı. 25 bin lira nakit ve krediyi esnafın yarısı kullandı yarısı kullanmadı. Bu bir yıl içinde elektrik, doğal gaz, su kesildi. Mal sahibi kira ödeyemediğimiz için dava açtı. İş yerlerimizde tavla, okey, oyun yasak olduğu için müşterilerimiz gelmez oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız bir yardım paketi açıkladı. Bu yardımı esnafımızın yüzde ellisi aldı. TBMM’ye seslenmek istiyorum: Sosyal devlet anlayışı böyle olmazdı. 1 Mart’ ta iş yerlerimiz açıldı. İki gün sonra bir yasak daha geldi. Kahvehanelerde tavla, okey, oyun yasak. Yahu kahvehanelerde oyun olmazsa müşteri gelmez.

Bilim Kurulu üyeleri gece gündüz açıklama yaptınız, bizim kahvehaneleri kapattırdınız. Bugün AVM’ler, otobüsler, oteller, yapılan kongreler tıklım tıklım dolu. Kahvehaneye geldiği zaman Covid oluyor.  Yeter artık bıçak kemiğe dayandı. 500 yıllık kahvehane kültürünün hiç mi hatırı yok? Ne şartlarda geçindik biliyor musunuz? Eşten dosttan memur arkadaşlarımızdan borç para aldık. Sayın cumhurbaşkanı paketi açıkladı. Gerçek vergi mükellefi esnaf ve zanaatkâr ne olacak. Yakın ışıklarımızı, yeter artık, bizi sokağa indirmeyin!

Ödeyemedikleri vergi borcundan dolayı sürekli Vergi Dairesi’nden aranarak icra ile tehdit edildiğini söyleyen bir kahveci esnafı da “Bugüne kadar bir kere bile aksatmadığım vergimi ödeyemez hale geldim. İş mi var ki neyin vergisini istiyorlar?” diyerek tepkisini dile getirdi.

75 bin liralık kredi borcunu 108 bin lira olarak yapılandırdığını söyleyen bir başka kahveci esnafı ise “Tabii ki bu borcumu ödeyemeceğim. Emekli maaşımdan hacizle keserler artık.” dedi. Kirasını ödeyemediği için dükkanını tahliye etmesi istenen bir başka kahveci esnafı da çektiği 10 bin lira krediyi 18 bin lira olarak ödeyeceğini, ancak iş yapamadığı için ne vergi, ne kredi, ne kira, ne elektrik hiçbir borcunu ödeyemediğini söyledi.

Genel - 20:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.