reklam
reklam
DOLAR31,5602% 0.61
EURO34,3367% 0.83
STERLIN40,1322% 0.96
FRANG35,7018% 0.52
ALTIN2.150,84% 2,37
BITCOIN2.115.0006.592
reklam

KADINA YÖNELİK ŞİDDET ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE PROTESTO EDİLDİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
KADINA YÖNELİK ŞİDDET ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE PROTESTO EDİLDİ
reklam
      İlimizde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. 100. Yıl Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliklere Vali Abdullah Ayaz ve eşi, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ve eşi, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş ve eşi, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen ve eşi, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç ve eşi, daire müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.
      Etkinlikler kapsamında düzenlenen “Şiddeti Durdurmak İçin Harekete Geç” farkındalık koşusu yapıldı. Koşuya katılan çocukları karşılayan Vali Ayaz ve beraberindekiler daha sonra 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen “Farklı Boyutlarıyla Kadına Yönelik Şiddet” konulu konferansa katıldı.
     Konferansta konuşan Vali Abdullah Ayaz, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını ifade etti. İdareciler olarak kadına yönelik şiddet ve diğer şiddet türleriyle mücadelelerinin artarak devam ettiğine dikkat çeken Vali Ayaz, “Şiddetin her türlüsü içerisinde belki canımızı en çok acıtan, moralimizi en çok bozan, bizi en çok üzen muhakkak ki kadınlarımıza yönelik şiddet. Maalesef son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bunun artarak devam ettiğini görmekten büyük üzüntü duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz” dedi.
      Kamu, özel sektör, STK, üniversite ve diğer tüm paydaşlarla birlikte bu konu ile ilgili mücadele, eğitim faaliyetleri, farkındalığı artırma gayretlerinin sürdüğünü aktaran Vali Ayaz şunları söyledi:
      “Şiddet vuku bulduktan sonrada hem etkin soruşturulması hem de şiddet gören bireye gereken korumanın sağlanmasıyla ilgili olarak devletimiz tüm imkanlarını seferber etmekte ve etmeye de devam edecek. Bu önemli bir toplumsal mesele ve gündemimizde en ön sıralarda yer almakta. İlimizde bu tür vakaları her gördüğümüzde bir kere daha irkildiğimizi ifade etmek istiyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte yenilerini görmeyiz.  Mücadelemiz tüm arkadaşlarımızla, paydaşlarımızla beraber artarak devam edecek.
TOPLUMUN TEMEL TAŞI AİLE
Toplumun en temel taşı aile. Ailenin de temel bireyini anne ve kadın olarak görmekteyiz. Bunun dışında da özellikle son yıllarda kadınlarımızı eğitimde, istihdamda, çalışma hayatında, sosyal hayatta yer almalarını artırma yönündeki gayretlerimiz, düzenlemelerimiz, hukuki mevzuattaki değişikliklerimiz devam ederken bir taraftan da şiddetle mücadele  etmek zorunda kalmaktan dolayı büyük üzüntü duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz.
Bununla ilgili olarak temel problemlerden birisinin eğitim konusu olduğunu biliyoruz. Bu sebeple milli eğitim müdürlüğümüz yetişkinlerle ilgili olarak yaygın eğitim kurumlarımızdaki farkındalık faaliyetlerimiz, müftülükle beraber ortaklaşa düzenlediğimiz etkinliklerle birlikte inşallah eğitim faaliyetlerimize, gayretlerimize devam edeceğiz.
HEDEFİMİZ ŞİDDETİN HİÇ OLMAMASI
Ayrıca kadınlarımıza yönelik  KADES uygulaması son yıllarda yaklaşık 3 milyonluk kullanıcıya ulaştı. Ciddi manada da etkin olarak kullanıldığını ve işe yaradığını görmekteyiz. Onun için hem başvuru mekanizmalarının artırılması, hem emniyette hem jandarmada ilgili birimlerin kurulmasıyla beraber kadınlarımıza yönelik hukuki desteğin, etkin soruşturmanın yürütülmesiyle ilgili olarak gayretlerimiz devam etmekte. Ama idare olarak bizim temel vazifemiz ve temel gayemiz önleyici faaliyet. Yani şiddet ortaya çıktıktan, tabiri yerindeyse testi kırıldıktan sonra yapacağımız biraz tamirat oluyor ama izler kalıyor. Onun için tabi ki önceliğimiz, hedefimiz, gayretimiz bu şiddetin hiç vuku bulmaması, bununla ilgili olarak da bizim gereken faaliyetleri, eğitimleri, aktiviteleri gerçekleştirmemiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerek kolluktaki mesai arkadaşlarımızla beraber soruşturma safhasında, gerek aile sosyal hizmetler il müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımızla beraber koruma ve destek aşamasında, gerekse üniversite ve STK’larımızla beraber de farkındalığın artırılması ve önleyici faaliyetlerin devam etmesiyle ilgili olarak çalışmalarımız devam edecek.  Bir kere daha güçlü bir şekilde kadına şiddete hayır diyoruz. Şiddetin her türlüsüne hayır diyoruz. Bizim gibi bir köklü bir toplumda böyle bir vakanın meydana gelmesini kesinlikle kabullenmediğimizi, kabul etmediğimizi, kabul etmeyeceğimizi bir kere daha ifade etmek istiyoruz. Bundan sonra vuku bulursa da bununla ilgili olarak en güçlü şekilde mücadele edeceğimizi ve şiddet görmüş kadınlarımıza gereken tüm desteği, tüm kurum kuruluşlarımızla beraber sağlayacağımızı bir kere daha taahhüt ediyorum.”
      Vali Ayaz’ın konuşmasından sonra başlayan konferansta kadına yönelik şiddetin nedenleri ve nasıl önleneceğiyle ilgili konuşmalar yapıldı. Konferans sonunda Vali Abdullah Ayaz ve diğer protokol mensupları  Şiddeti Durdurmak İçin Harekete Geç farkındalık koşusunda dereceye girenlere ödüllerini verdiler.
reklam

YORUM YAP