reklam
reklam
DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.959.125-0.178
reklam

KADIN SOKAĞA ÇIKARSA DÜNYA DEĞİŞİR

Yayınlanma Tarihi : Google News
KADIN SOKAĞA ÇIKARSA DÜNYA DEĞİŞİR
reklam

Yurt genelinde onbirincisi, Çankırı’da ise üçüncüsü düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 17 Eylül Pazar günü gerçekleştirildi. Kadın Sokağa Çıkarsa Dünya Değişir sloganıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu (SKBT) onlarca il/ilçede eş zamanlı yapılan bir bisikletli kadın etkinliğidir. Her yaştan kadınların hem kendilerini hem de bisikletlerini süsleyerek katıldıkları SKBT’ye belirtilen şartları yerine getiren erkekler de katılım sağladılar.

Saat 16:30’da başlayan bisiklet turuna kadınlı erkekli yaklaşık 50 bisikletli katıldı. Amacı daha çok kadını bisiklet sürmeye özendirmek aynı zamanda bisiklet kullanıcıları için güvenli bisikletli ulaşım altyapısı talep etmek olan etkinlikte bisikletliler belirlenen güzergâhta polis araçlarının eşliğinde Çankırı sokaklarını gezdiler.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu öncesinde, turu organize eden SKBT Çankırı Temsilcisi Gülizar Koç, bir açıklama yaptı. Açıklamasında, “Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını diliyoruz.” diyen Koç, şöyle devam etti:

“Sevgili bisikletli güzel yürekli hanımefendiler, çocuklar, beyefendiler….
Değerli basın mensupları, sesimizi davetimizi duyan herkes…
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun 11. turuna HOŞGELDİNİİİİİZ…..

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de başlamıştır. 11 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik önce Türkiye’de daha sonra dünyada diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl birçok şehirde ve ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, gururluyuz.

“Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir.

Ortak dileklerimiz ve isteklerimiz var bizim:

1. Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Biz binlerce kadın; pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz, çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz… Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını diliyoruz.

2. Geçmişte “İklim değişikliği” diyorduk, şimdi artık “İklim Krizi” diyoruz. Bunun etkilerini çok acı bir şekilde yaşadık yaşıyoruz. Her bireyin bu konuda yapabileceği bir şeyler var. Biz bisiklete daha çok binerek dünyaya olumlu katkıda bulunabiliriz. “Bir kişinin karbondioksit salımı, otomobil ile gidilecek yol bisikletle gidildiğinde 15 kat azalıyor. “Biz “İklim Krizi”ne karşı toplumun tüm paydaşlarının, kamu bileşenlerinden bireylere kadar, gerekli önlemlerin ve düzenlemelerin derhal hayata geçmesini istiyoruz.

3. Pandemi sürecinde evlere kapandık ve bunaldık. Dışarıya çıktığımızda nefes alacak yeşil bir alan aradık. Motorlu taşıtlar yollarda olmadığında gürültü kirliliğinin azaldığını, havanın nasıl temiz olduğunu gördük. Bunların insanın temel ihtiyaçları olduğunu anladık. Toplu taşıma araçlarına binmek istemedik. Hem spor yapabileceğimiz hem de açık havada olabileceğimiz bir ulaşım aracımız vardı… BİSİKLET

  • Şehirlerin insan odaklı yaşanabilir, bisiklet dostu ve sağlıklı şehirler olarak yeniden tasarlanmasını istiyoruz.
  • Kamu alanlarının, özellikle kadınların, çocukların, yaşlıların ve engellilerin rahatlıkla erişebildiği, faydalanabildiği alanlar olarak kullanımına sunulmasını istiyoruz.
  • Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak istiyoruz.

4. Her an bir trafik kazasına kurban gitmekten korkuyoruz. Son yıllarda Türkiye’de trafik kazalarında kaybettiğimiz canlar artıyor ve biz çok üzgünüz. Ailelerine sevenlerine sabır diliyoruz. Motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını ve trafikte bisiklet farkındalığının tüm toplumda oluşması için kamudan yerel yönetimlere, özel sektörden sivil toplum kuruluşlarına, tüm paydaşların işbirliğini ve desteğini görmek istiyoruz.

5. Sağlıklı bir toplum ve yaşanabilir bir gelecek için, özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘otomobilsiz pazar’ ilan edilmesini istiyoruz.”

reklam

YORUM YAP