reklam
reklam
DOLAR31,5743% 0.66
EURO34,3023% 0.75
STERLIN40,1119% 0.92
FRANG35,6907% 0.47
ALTIN2.147,02% 2,19
BITCOIN2.123.1506.96
reklam

JANDARMA MOBİL TRAFİK EĞİTİM TIRI İLE ÖĞRENCİLERE TRAFİK EĞİTİMİ VERİLİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
JANDARMA MOBİL TRAFİK EĞİTİM TIRI İLE ÖĞRENCİLERE TRAFİK EĞİTİMİ VERİLİYOR
reklam
      Ülkemiz genelinde trafik güvenliği konusunda mevcut farkındalığın arttırılması amacıyla İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde, ilkokul öğrencilerinin trafik konusundaki farkındalığını geliştirmek için hayata geçirilen proje kapsamında “Mobil Trafik Eğitim Tırı” ile ilimizdeki ilkokul öğrencilerine trafik eğitimi veriliyor.
Vali Abdullah Ayaz, ilimiz İsmail Hakkı Karadayı İlkokuluna kurulan trafik tırında eğitim alan öğrencileri yalnız bırakmadı. Mobil Eğitim Tırını ziyaret eden Vali Ayaz’a İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç ile İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk de eşlik etti.
Emniyet kemerinin önemine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan araç simülasyonunu deneyen Vali Ayaz, bu simülasyonla herkesin emniyet kemerinin önemini net bir şekilde gördüğünü ifade etti. “Trafik bilincini oluşturmak, özellikle bu bilinci yeni nesilde oluşturmak en büyük hedefimizdir” diyen Vali Ayaz, “Her yıl ülkemizde 4 bin ile 6 bin arası vatandaşımızı trafik kazalarında kaybediyoruz. Maalesef 2021 yılının sonunda da bu rakamları göreceğiz. Bu ölümlerin yaşanmaması, kazaların tekrar etmemesi için bilinçli araç kullanımı, özellikle emniyet kemeri kullanımı şart” diye konuştu.
Yeni nesilde trafik bilincini oluşturmayı amaçladıklarını vurgulayan Vali Abdullah Ayaz, “Gördüğünüz gibi burada öğrencilerimize trafikle ilgili temel eğitimi vermek adına trafik eğitim tırımız ve etkinlik parkurumuz var. Emniyet kemerinin önemini anlayabilmek için bir simülasyon aracımız var. Öğrencilerimiz burada aldıkları eğitimle daha bilinçli bir şekilde yetişeceklerdir. Tüm okullarımızda bu eğitim öğretim yılı içerisinde bir eğitim takvimimiz, planlamalarımız olacak. İnşallah kazasız belasız günler gelecek. Biz ilimizde de can kayıpları olsun istemeyiz. İnşallah yeni nesil bizlerden daha bilinçli olarak yetişecektir” ifadelerini kullandı.
Vali Ayaz tır içerisinde temel trafik eğitimi alan öğrencilerin eğitimine de katılarak öğrencilere trafik kurallarına uymanın önemini anlattı.
      Vali Ayaz gazetecilerin pandemi süreciyle ilgili sorularını cevapladı. Geçen haftaya göre ilimizde az da olsa bir yükselme olduğunu ancak yoğun bakım ünitelerinde veya hastanede herhangi bir yoğunluğun olmadığını açıklayan Vali Ayaz, “Tekrar söylüyorum. Tedbirleri bırakmak için çok erken. Henüz o noktada değiliz. Aşılamada yüzde 78’i geçtik ama daha kat etmemiz gereken çok yol var. Okullar ister istemez bir hareket getirecek ama bir iki hafta içerisinde tekrar bir vaka sayısında gerileme sağlarız. Tekrar söylüyorum, kurallara uymayı ve aşı olmayı ihmal etmeyelim. Çünkü gördüğümüz az vatandaşımız hasta oluyor, az vatandaşımız yoğun bakımda yatıyor ama yoğun bakımdaki hastalarımızın çoğunu kaybediyoruz. Sizlerin de gördüğü gibi can kayıpları 250-270 bandının altına pek düşmüyor. 3’üncü doz aşısını olmayan vatandaşlarımızın bir an önce aşı olmalarını istiyoruz.”
reklam

YORUM YAP