-8° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

İSTİKLÂL YOLU YÜRÜYÜŞÜ 13. KEZ DÜZENLENİYOR

Çankırı’da 2009 yılından beri her yıl yapılan ve geleneksel hale gelen İstiklâl Yolu Yürüyüşü 15-16 Ekim 2022 tarihlerinde 13. kez  gerçekleştirilecek. 100 yıl önce kağnıların cephane taşıdığı yolda bugün Güçlü Türkiye’nin Güçlü Ordusunun unsurları Jandarma Genel Komutanlığı Çelik Kanatlar helikopterleri gösteri yapacak. Yine Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Ekibi yürüyüş sonrasında katılımcılara müzik ziyafeti sunacak. İstiklal […]
Çankırı - 12 Ekim 2022 12:41 A A

Çankırı’da 2009 yılından beri her yıl yapılan ve geleneksel hale gelen İstiklâl Yolu Yürüyüşü 15-16 Ekim 2022 tarihlerinde 13. kez  gerçekleştirilecek. 100 yıl önce kağnıların cephane taşıdığı yolda bugün Güçlü Türkiye’nin Güçlü Ordusunun unsurları Jandarma Genel Komutanlığı Çelik Kanatlar helikopterleri gösteri yapacak. Yine Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Ekibi yürüyüş sonrasında katılımcılara müzik ziyafeti sunacak.

İstiklal Yolu, İnebolu – Kastamonu – Ilgaz – Çankırı – Kalecik Ankara hattı, Millî Mücadelenin zaferle sonuçlanmasını sağlayan askeri lojistik malzemelerin sevkiyatının yapıldığı en önemli yoldur. Eli silah tutan bütün erkeklerin cephelerde olması nedeniyle, çoğunluğu kadınlardan oluşan bu cefakâr ve fedakâr insanlar 3 yıl boyunca çıplak ayak ve çarıkla, yaz kış demeden kağnı arabalarıyla 344 km. yolu katederek mermileri cepheye taşımışlar, Cumhuriyetle taçlanan başarıya imza atmışlardır.

100 yıl önce büyük fedakârlıklarla zafer kazanıp bugünleri yaşamamıza vesile olan ecdadımızı rahmet ve minnetle anmak ve geçmişimizi yad etmek amacıyla düzenlenen 13. İstiklal Yolu yürüyüşüne tüm halkımızın katılımını bekliyoruz.

Çankırı - 12:41 A A
BENZER HABERLER