14° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

İŞİTME ENGELLİ KARDEŞLERİMİZ “KADROLU TERCÜMAN” İSTİYOR

Belki birçoğumuzun haberi yok ama Çankırı’da Belediye’nin arkasındaki Paşabeyoğlu İşhanı’nın üçüncü katında bir dernek var. Adı “Çankırı İşitme Engelliler Derneği ve Spor Kulübü.” Bu dernek, çeşitli yaşlardaki şimdilik 70 civarında kardeşimize hizmet vermeye çalışıyor. Çankırı’da sayıları yüzlerle ifade edilen işitme engelli kardeşimiz bulunuyor. Ve bu işitme engelli kardeşlerimiz hem konuşamadığı hem de duyamadığı için birçok […]
Çankırı - 27 Şubat 2020 20:55 A A

Belki birçoğumuzun haberi yok ama Çankırı’da Belediye’nin arkasındaki Paşabeyoğlu İşhanı’nın üçüncü katında bir dernek var. Adı “Çankırı İşitme Engelliler Derneği ve Spor Kulübü.” Bu dernek, çeşitli yaşlardaki şimdilik 70 civarında kardeşimize hizmet vermeye çalışıyor.

Çankırı’da sayıları yüzlerle ifade edilen işitme engelli kardeşimiz bulunuyor. Ve bu işitme engelli kardeşlerimiz hem konuşamadığı hem de duyamadığı için birçok engelle karşılaşıyorlar. Düşünebiliyor musunuz hastaneye gittiniz doktora derdinizi anlatamıyorsunuz. Ya da bir kamu kurumuna gittiniz mesela tapudan bir daire ya da arsa devri yapacaksınız, ya da nüfus cüzdanınız eskimiş yenisini çıkarttıracaksınız… Ama KONUŞAMIYORSUNUZ ve derdinizi ANLATAMIYORSUNUZ, karşınızdakinin konuştuklarını DUYAMIYORSUNUZ dolayısıyla da ANLAYAMIYORSUNUZ. Ne hissederdiniz???

Hepimiz birer engelli adayıyız diyoruz ama başımıza gelmeyen hiçbir şeyi de pek umursamıyoruz. Bu kardeşlerimiz her gün bu sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bu sorunların tek ve en basit çözümü de kadrolu bir tercüman atanması.

Şimdi hep bir ağızdan Sayın Vekillerimize, Sayın Siyasilerimize, Sayın Valimize sesleniyorlar ve en kısa zamanda kadrolu bir tercüman istiyorlar. Lütfen bu kardeşlerimizin haykırışlarını duyun ve hastanelerde olsun resmi kurumlarda olsun, hayatlarını daha rahat sürdürebilmeleri için, işaret dilini çok iyi bilen ve onlarla iyi anlaşabilecek bir tercüman atamasını yaptırıverin Allah rızası için. Bu sizler için hiç te zor olmayan, ama o pırıl pırıl insanların hayatını değiştirecek kadar önemli olan, çok yerinde bir karar olacaktır emin olun.

Çankırı - 20:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.