13° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

İŞ MAKİNASIYLA KAÇAK KAZIYA SUÇÜSTÜ

Çankırı ili Bayramören ilçesine bağlı Dolaşlar-Yusufoğlu köylerinin ortak arazisinde hazine tespit eden 8 define avcısı yakalandı. Hazinenin tılsımlı olduğuna inanan ekip, Almanya’da yaşayan bir imamı da kazı öncesi ayet okuması için çağırdı. Haberci 18 – Mustafa Çelik’in haberine göre, Almanya’da yaşayan Yüksel Veli A, Bayramören ilçesine bağlı Sarıkaya köyünde define olduğu düşüncesiyle bölgede kazı yapmaya karar verdi. […]
Çankırı - 5 Kasım 2019 23:42 A A

Çankırı ili Bayramören ilçesine bağlı Dolaşlar-Yusufoğlu köylerinin ortak arazisinde hazine tespit eden 8 define avcısı yakalandı. Hazinenin tılsımlı olduğuna inanan ekip, Almanya’da yaşayan bir imamı da kazı öncesi ayet okuması için çağırdı.

Haberci 18 – Mustafa Çelik’in haberine göre, Almanya’da yaşayan Yüksel Veli A, Bayramören ilçesine bağlı Sarıkaya köyünde define olduğu düşüncesiyle bölgede kazı yapmaya karar verdi. Definenin “tılsımlı” olduğuna inanan Yüksel Veli A, kendisi gibi Almanya’da bulunan Erhan Ç’den yardım istedi.

Erhan Ç. ise konuyla ilgili ‘uzmanlığı’ olmadığını ancak yakın arkadaşı İsa P. ile görüşebileceğini söyledi. Bir dönem Almanya’da imamlık yapan ve büyüyü etkisiz hale getirebileceğini belirten İsa P. ile Erhan Ç., 22 Ekim’de Türkiye’ye geldi.

Toplam 8 kişi, 24 Ekim günü akşam saatlerinde definenin olduğu bölgeye gitti. Definenin olduğu yerin tespiti için iki profesyonel dedektör de kullanıldı. Yer tespiti sonrası iş makinesi devreye girdi. Bu esnada Almanya’dan gelen Erhan Ç., jandarma ekiplerine karşı uyarmak için gözcülük yaparken İsa P. ise kazı başında sürekli ayet okudu. Kazı 3 saat kadar sürdü.

Bölgede kaçak kazı yapıldığı ihbarını alan jandarma, operasyon düzenledi. Şüpheliler, jandarma ekiplerini fark edince kaçmaya çalıştı. Kısa sürede yakalanan 8 şüphelinin birbirlerini tanımadıklarını söylemeleri üzerine telefonlarında yapılan incelemede, aralarındaki mesajlaşmalara ve kazı öncesi bir araya geldiklerine dair görüntülere ulaşıldı.

Şüphelilere ait araçlarda yapılan aramalarda 13 yüzük, 63 de sikke bulundu. Kazı esnasında kullanılan dedektör ve iş makinesine da el konulurken Bayramören İlçe Jandarma Komutanlığı’nca 8 kişi hakkında hazırlanan fezleke savcılığa gönderildi. Fezlekede şüpheliler, Kültür ve Tabiat Kanunu’na muhalefet etmekle suçlanıyor. 8 define avcısı, çıkarıldıkları Kurşunlu Adliyesi Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklandı. Şüphelilerin tamamı, 2 gün sonra tutuklamaya yönelik yaptıkları itirazın ardından Çankırı Sulh Ceza Hâkimliğince, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Çankırı - 23:42 A A
BENZER HABERLER