Açık
  • EURO
  • DOLAR

İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ YAŞAM BOYU SAĞLIK

Anne sütü, gerçek bir mucizedir; bebekler için yaşamsal öneme sahiptir. Çünkü bu yaşam sıvısı, diğer besinlerde olmayan üstün özelliklere sahiptir.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için şart koşmaktadır. Bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu ise emzirmedir. Emzirmenin önemini vurgulamak ve anneleri ilk 6 ay […]
Genel - 4 Ekim 2023 22:42 A A

Anne sütü, gerçek bir mucizedir; bebekler için yaşamsal öneme sahiptir. Çünkü bu yaşam sıvısı, diğer besinlerde olmayan üstün özelliklere sahiptir.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için şart koşmaktadır. Bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu ise emzirmedir. Emzirmenin önemini vurgulamak ve anneleri ilk 6 ay bebeklerine sadece anne sütü vermeye teşvik etmek için  her yıl Ekim ayının ilk haftası ‘Emzirme Haftası’ olarak kutlanır.

Kolostrum (İlk Anne Sütü)

Halk dilinde ‘ağız sütü’ olarak da bilinen kolostrum, doğumun birinci gününde gelen, antikorlar, mineraller ve vitaminler yönünden zengin, besleyici özellikleri yüksek bir besindir. Bu süt, ilk 3-5 gün süre ile salgılanır. İçinde otuzdan fazla madde vardır ve bunlardan on üç tanesi sadece insan sütünde bulunan maddelerdir. Rengi turuncuya yakındır. Bebeğin ilk besininin kolostrum olması onu ileride oluşabilecek bağırsak ve mide rahatsızlıklarından korur. Antikor yüklü olması nedeniyle kolostrum, bebeğin ilk aşısıdır denilebilir.

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü ile ilgili çalışmalar randomizasyon etik olmadığı için gözleme dayalı yapılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde anne sütünün sindirimi en kolay besin maddesi olduğu, ishale neden olan mikroorganizmaların oluşmasını engellediği, bebeği enfeksiyonlardan koruduğu, ani bebek ölümü riskini azalttığı ve ilerideki yaşlarda ortaya çıkabilecek hastalıkların olasılığını da azalttığı tespit edilmiştir.

Bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal besin kaynağıdır. Bu nedenle ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebek, D vitamini ve flor dışında hiçbir ek besine, ek sıvıya, vitamine gereksinim duymaz. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye gerek yoktur.

Anne sütü,  daima taze, temiz ve bebeğe vermek üzere hazırdır. Anne sütü alan bebeklerde pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Anne sütüyle beslenen bebekler daha az ağlarlar, daha iyi uyurlar çünkü anne sütü bebeğiniz için doğal bir sakinleştiricidir. Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin ihtiyacının %100’ ünü,  6-12 ayda bebeğin ihtiyacının %50’ sini ve 12. aydan itibaren de  %30’ unu karşılar ve hiçbir yapay gıda anne sütünün yerini tutamaz. Emzirmenin bebek açısından sayısız yararları olduğu gibi anne için de birçok yararları vardır. Emzirme sırasında anne ile bebek arasında duygusal bir alışveriş olur ve anne ile bebek arasındaki bağ güçlenir. Emziren annelerde meme, rahim kanserine yakalanma riski daha düşüktür. Emzirmeyle doğum sonu kanamalar çabuk kesilir, emziren annelerin göğüslerinde şişme, iltihaplanma olmaz, anne loğusalık dönemini daha rahat, sorunsuz geçirir. Emzirme sırasında anne oksitosin (sevgi hormonu) ve serotonin (mutluluk hormonu) salgılar. Böylece anne kendini daha mutlu hisseder.

Bu belirtilenler, tüm bebek ve anneler için geçerlidir. Unutmayın, Sağlıklı Nesiller Emzirilen Bebeklerden Oluşacaktır.

Dr. Hüseyin SARIKAYA

İl Sağlık Müdürü

Genel - 22:42 A A
BENZER HABERLER