reklam
reklam
DOLAR32,2341% 0.13
EURO34,8630% -0.01
STERLIN41,0660% 0.26
FRANG35,2671% 0.18
ALTIN2.416,72% 0,28
BITCOIN67.663,99-2.338
reklam

ILGAZ’DA VATANDAŞI DOLANDIRAN ŞEBEKE ANKARA’DA YAKALANDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Çankırı Ilgaz’da besicilik yapan vatandaşın 180 koyununu, kendilerini hayvan taciri olarak tanıtarak satın alan ancak koyunları teslim almalarına rağmen parasını ödemeyen ve koyunları satıp ortadan kaybolan şebeke, koyunların sahibi vatandaşın ısrarlı takibiyle yakayı ele verdi.

Ilgaz Şeyhyunus köyünde besicilikle uğraşan Raif Celep isimli vatandaş, mandırasında bulunan 180 adet küçükbaş hayvanını internet üzerinden satışa çıkardı. Bir süre sonra kendisini arayan şahıslar ilanla ilgilendiklerini ve hayvanları satın almak istediklerini söyleyince Raif Celep şahısları köyüne davet etti. Celep’in daveti üzerine Y.A., S.T. ve M.D isimli şahıslar hayvanlara bakma bahanesiyle Şeyhyunus köyüne geldiler. Kendilerinin de hayvancılıkla uğraştıklarını, Celep’in koyunlarını beğendiklerini, üzerlerinde fazla para olmadığını ancak birkaç gün içinde mezbahaya yüklü miktar canlı hayvan vereceklerini oradan gelecek parayla da Celep’e olan borçlarını ödeyeceklerini söyleyen şahıslar Raif Celep’in güvenini kazandılar.

Hemen ardından da hayvanları kiraladıkları kamyonlara yükleyerek Raif Celep’le birlikte Ankara’nın Akyurt ilçesine götürdüler. Bu esnada yakındaki bir köyün hayvanlarını kendilerininmiş gibi göstererek Celep’in olaydan şüphelenmemesini sağladılar. Burada Celep’e paranın bir kısmını verdiler ve “Mezbaha sırası bekliyoruz, bu iş bir kaç gün sürer. Sen bekleme git biz senin paranı göndeririz.” diyerek Raif Celep’i köyüne geri gönderdiler.

Şeyhyunus köyüne geri dönen Raif Celep şahıslardan ses soluk çıkmaması üzerine bir kaç gün sonra şahısları aradı ancak telefonlarına cevap veren olmadı. Şahısların hepsini de teker teker arayıp cevap alamayan Celep durumu araştırdığında şahısların dolandırıcı olduklarını öğrendi ve bunu vakit geçirmeden Ankara-Akyurt İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirdi.

Jandarma ekiplerinin yoğun araştırmaları sonucunda şahısların, hayvanlardan 95 tanesini Ankara’nın Balâ ilçesine bağlı bir köyde değerinden ucuza sattıkları belirlendi. Raif Celep Jandarma’nın bulduğu 95 adet hayvanını geri alırken Jandarma ekipleri de şahısları yakalayarak adalete teslim etti. 4 gün tutuklu kalan şahıslar, hayvanlardan 70 tanesini kestiklerini ancak kalanları Celep’e teslim edeceklerini taahhüt edince serbest bırakıldılar.

Kendisini dolandıran şahısları günlerce dedektif gibi arayıp sonunda bulan ve hayvanlarının bir kısmına kavuşan Raif Celep, Olay 18’e şu açıklamalarda bulundu:

“2 yıldır yemedim içmedim her şeyimi koyun ve kuzuma yatırdım, ekonomik kriz nedeniyle az damızlık bırakmaya karar verdim. Bir kısmını satmak için internete koydum, beni müşteri olarak bu şahıslar aradı müşteri oldular, inandım güvendim ama bunlar da şebekeymiş. 180 koyunumu dolandırdılar. 345 bin lira bankaya borçlarım var elim kolum kurudu, mal canın yongası dedim, kendi imkanlarımla Çankırı, Ankara ve Çorum civarlarını dolaşarak 95 tanesini buldum. Kalan 85’ini şebekenin kestirdiğini ve 6 kişinin tutuklandığını biliyorum. Bu civarlarda birçok besiciyi aynı şekilde dolandırmışlar. Hatta bir vatandaş ameliyat parası için hayvanlarını satmak isterken dolandırılınca intihara kalkışmış. Benim yaşadığımı Allahım kimseye yaşatmasın, gerçekten çok zor günler yaşadım ama sonunda hayvanlarımın bir kısmına da olsa kavuştum.”

Edindiğimiz bilgilere göre önceki yıllarda da şahıslardan S.T. canlı hayvan hırsızlığı suçundan 2 yıl cezaevinde tutuklu kalmış, Y.A. ise yine aynı suçtan ceza almış ancak denetimli serbestlikten faydalanarak serbest bırakılmış.

reklam

YORUM YAP