-6° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ILGAZ’DA DÜZENLENEN 12. İSTİKLÂL YOLU ETKİNLİKLERİ GÖZ DOLDURDU

Çankırı Ilgaz’da 12. İstiklal Yolu etkinlikleri bu hafta sonu 23 Ekim Cumartesi günü Derbent Şehitler Anıtı’ndaki anma töreniyle başladı. Derbent Şehitliği mevkiindeki törenin ardından Ilgaz ilçe merkezinde devam eden etkinlik, oluşturulan kortej ile ilçe merkezinden Şehitliğe mehteran ve mermi taşıyan kağnı arabası eşliğinde yürüyüş ile devam etti. Şehitlikteki törenin ardından ilçe merkezinden geçen kortej Ilgaz […]
Çankırı - 25 Ekim 2021 13:22 A A

Çankırı Ilgaz’da 12. İstiklal Yolu etkinlikleri bu hafta sonu 23 Ekim Cumartesi günü Derbent Şehitler Anıtı’ndaki anma töreniyle başladı. Derbent Şehitliği mevkiindeki törenin ardından Ilgaz ilçe merkezinde devam eden etkinlik, oluşturulan kortej ile ilçe merkezinden Şehitliğe mehteran ve mermi taşıyan kağnı arabası eşliğinde yürüyüş ile devam etti.

Şehitlikteki törenin ardından ilçe merkezinden geçen kortej Ilgaz Karayolları 157. Şube Şefliğine kadar devam etti.
Burada Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk ile Ilgaz Kaymakamı Osman Oğuz Ekşi, katılımcılara keşkek ikramında bulundu ve ilk günkü tören burada sona erdi.

24 Ekim Pazar günü, tören Ilgaz ilçesine bağlı Kıyısın köyü ile Ilgaz Belediyesinin eşgüdümünde Tarihi Üçoluk Karakolu mevkiinde başladı. Katılımcıların sabahın erken saatlerinden itibaren toplandığı tören alanında ilk yürüyüşler Dağcılık Grubu tarafından saat 9.30’da başlatıldı. Dağcılık grubunun yürüyüşünün ardından saat 10.00’da başlayacak Halk Yürüyüşü için toplanan kalabalıklar, mermi taşıyan kağnı arabası öncülüğünde tören alanında yerini aldılar. Saat 10.00’da başlayan Halk Yürüyüşü Tarihi Üçoluk Karakolu Mevkii’nden kortej eşliğinde Kıyısın köyüne kadar devam etti.

Kıyısın köyünde protokol ve halkın yoğun katılımı ve günün anlam ve önemine binaen yapılan konuşmalarla devam eden program Ankara Keçiören Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu’nun Seymen gösterisi ve Yöresel Oyunlarıyla renklendi. Programın sonunda ev sahibi Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk’ün at üzerindeki performansı protokol ve izleyiciler tarafından büyük takdirle karşılandı.

Programın ardından yemek ikramıyla tören sonlandırıldı.

Çankırı - 13:22 A A
BENZER HABERLER