10° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ILGAZ DAĞI ORTAK VİZYON PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Çankırı ve Kastamonu illerinin ortak değeri ve Batı Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Ilgaz Dağı’nda turizm çeşitliliğinin ve rekabetçiliğinin artırılması kapsamında oluşturulan “Ilgaz Dağı Turizm Ortak Vizyon” belgesini temel alan “Ilgaz Dağı Dağ Turizm Eylem Planı” çalışmaları başladı. Çalışma kapsamında Çankırı Valisi Abdullah Ayaz ve Kastamonu Valisi Avni Çakır’ın başkanlığında Çankırı’nın Ilgaz […]
Çankırı - 12 Ocak 2022 23:31 A A
Çankırı ve Kastamonu illerinin ortak değeri ve Batı Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Ilgaz Dağı’nda turizm çeşitliliğinin ve rekabetçiliğinin artırılması kapsamında oluşturulan “Ilgaz Dağı Turizm Ortak Vizyon” belgesini temel alan “Ilgaz Dağı Dağ Turizm Eylem Planı” çalışmaları başladı.
Çalışma kapsamında Çankırı Valisi Abdullah Ayaz ve Kastamonu Valisi Avni Çakır’ın başkanlığında Çankırı’nın Ilgaz İlçesi’nde bir araya gelen ilgili kurum temsilcileri, Ilgaz Dağı İçin Ortak Vizyon Yol Haritasını ve Eylem Planını görüştü. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUZKA) Şehir Tanıtımı ve Markalaşma Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen Ilgaz Dağı Turizm Ortak Vizyon Projesi’ne ilişkin hazırlanan raporun sunulduğu toplantıda, Ilgaz Dağı Dağ Turizmi Eylem Planı’na ilişkin de bir bilgilendirme sunumu yapıldı.
Hedef Ilgaz Dağını Dört Mevsim Kullanmak
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Ayaz, “Hedefimiz Kastamonu ve Çankırı illerinin turizmde lokomotifi olan Ilgaz’ı, dört mevsim kullanmak üzere tesis ve kapasite olarak en iyi şekilde önümüzdeki döneme hazırlamaktır” dedi.
Ilgaz’ın dört mevsim kullanılmasının ve ziyaretçi sayılarının tüm mevsimlere eşit dağılımının önemine dikkat çeken Vali Ayaz, “Dünya’da olduğu gibi bizde de iklim değişikliği, küresel ısınma derken önümüzdeki yıllarda kış turizminin giderek azaldığını hep birlikte görmüş olacağız. Bizim hedefimiz hem Kastamonu hem Çankırı olarak turizmde lokomotifimiz olan Ilgaz’ı, dört mevsim kullanılacak şekilde tesisleşme ve   kapasite bakımından önümüzdeki döneme hazırlamaktır. Bunun yanında muhakkak ki ziyaretçi sayısını diğer mevsimlere de yaymak en önemli hedeflerden birisi olarak yer almaktadır. Kalkınma Ajansımızın güdümlü proje olarak desteklediği Macera Parkımız da yine bu yıl inşallah inşasını tamamladığımızda bu amaca hizmet edeceğini umut ediyoruz.” diye konuştu.
Toplantının açılışında konuşan Kastamonu Valisi Avni Çakır da “Mevsimsel değişiklikler bizleri alternatif turizm arayışlarına yönlendirmektedir. O yüzden alternatif turizm arayışları bizim açımızdan çok önemli. Ilgaz Dağı’nın 12 ay kullanımı konusunda güzel bir analiz çalışması yapıldı. Ortak değerimiz olan Ilgaz Dağı’nda artılarımızı kullanmamız lazım. Buraya gelen turistin daha fazla konaklaması her iki ilin sahip olduğu değerleri ortak kullanmasıyla olacaktır. Aksi takdirde Yurduntepe ve Yıldıztepe bir veya maksimum iki günde tüketilir. Biz turistlerin bir gün Yıldıztepe’yi bir gün Yurduntepe’yi ziyaret etmesini sağlarsak hem gereksiz yatırımlardan hem de elimizdeki tesisleri efektif bir şekilde kullanmış oluruz. Bunun yanında bizim aslında kış turizminden daha güçlü yaz turizmi potansiyelimiz var. Kış sezonu sonrasında bu süreci de pazarlayabileceğimiz Türkiye’de bir kesim var. Dünya’da çok ciddi bir potansiyel var. Ilgaz Dağı’nın on iki ay doğa turizminde kullanılmasına yönelik KUZKA’nın, Çankırı Valiliği’nin ve Kastamonu Valiliği’nin değerli çalışmaları var. Doğadaki bu tür aktiviteler, kampçılık, bisiklet, doğa yürüyüşleri vb. bu tür etkinlikleri biz on iki aya yayacak şekilde tesislerle, tanıtımla iyi bir planlamayla inşallah başarırsak bu dağın bize sunmuş olduğu imkanlardan daha iyi bir seviyede istifade ederiz. Onları da bizim bütüncül planlamamızın içerisinde monte ederek onların imkanlarından faydalanmamız lazım. Neticede her geçen gün sahip olmuş olduğumuz bu ortak değerimizin kıymeti de artıyor. İnsanlar daha çok doğaya çıkıyor ve burada yapılan tesislerde tanındıkça buraya olan talep daha çok artıyor. Geçen sene pandemi şartlarına rağmen özellikle Yurduntepe çok talep gördü. Bu sene de inşallah pandemi şartlarına rağmen daha fazla bir turistin gelmesini bekliyoruz. Bu konuda ilerleyen süreçlerde daha sık bir araya geleceğiz. Ortak etkinlikler yapacağız keyifle zevkle inşallah bölgemizi daha çok tanıtacağız” ifadelerini kullandı.
Açılış konuşmalarından sonra Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın desteklediği Ilgaz Dağı Ortak Vizyon Projesi kapsamında hazırlanan Ilgaz Dağı İçin Ortak Vizyon Yol Haritası Raporu’nun sunumu yapıldı. Sunumda Dünya’da kış turizmi alanında ilgi gören çeşitli turizm merkezlerinin kıyas analizleri paylaşıldı. Türkiye’den ise Palandöken, Erciyes ve Uludağ gibi kış turizm merkezlerinin yer aldığı sunumda, Ilgaz Dağı’na yönelik fizibilite ve ortak imaj çalışmaları ile öneriler yer aldı. Toplantı, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Şehir Tanıtımı ve Markalaşma Birimi uzmanı tarafından Ilgaz Dağı Ortak Vizyon Projesi kapsamında uygulanacak 52 eylemin yer aldığı Ilgaz Dağı Dağ Turizmi Eylem Planı’nın sunumuyla sona erdi.
Ilgaz ilçe Kaymakamlığımızın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Kastamonu Valisi Avni Çakır, Çankırı İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, Kastamonu İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, Kastamonu Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter V. Selçuk Aslan, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, Çankırı İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Serdar Soydaş, Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürü Muharrem Ovacıklı ve Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fahrettin Şenoğlu ile Ilgaz Dağı Milli Park Müdürü İrem Sağlam Fide katıldı.
Toplantı sonrasında Çankırı Valisi Abdullah Ayaz ve Kastamonu Valisi Avni Çakır eşliğinde paydaş kurumlar, Çankırı Yıldıztepe Kış Turizm Merkezi’nde incelemelerde bulundu.
Çankırı - 23:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.