reklam
reklam
DOLAR31,5743% 0.66
EURO34,3023% 0.75
STERLIN40,1119% 0.92
FRANG35,6907% 0.47
ALTIN2.147,02% 2,19
BITCOIN2.123.1506.96
reklam

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ HUBUBAT ALANLARINDA GÖZLEM VE KONTROLLERİNE DEVAM EDİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ HUBUBAT ALANLARINDA GÖZLEM VE KONTROLLERİNE DEVAM EDİYOR
reklam

Bilindiği üzere ülkemizde ve ilimizde yağış bakımından son yılların en iyi nisan ayını geride bıraktık. Yağışların etkisiyle toprağın suya doymasıyla birlikte üreticilerimizde bu yıl mahsulün bol olacağına dair büyük bir beklenti oluştu. Son yılların en kurak günlerini yaşarken yağışlı geçen bir ayın ardından üretimi yapılan bitkilerin gelişiminde gözlemlenen olumlu gidişin devam etmesi için bitkilerin hastalık, zararlı ve besin maddesi eksikliğinden kaynaklanan olumsuzluklardan etkilenmemesi de büyük önem arz etmektedir.

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, tarım alanlarında gerek yağışların etkisiyle gerekse farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilecek olumsuzlukların gecikme olmadan tespit edilmesi ve üreticilerin gerekli tedbirleri alması için haberdar edilmesi amacıyla üretim sezonu boyunca arazide kontrol ve gözlemlerde bulunan ekiplerin sayısını artırdı.

Teknik elemanlar tarafından sahada yapılan gözlemlerde, yaygın olmamakla birlikte bazı parsellerde mantar kaynaklı hastalıklar (Buğdayda Septorya Yaprak Lekesi, Arpada Yaprak Yanıklığı) görüldü. İlimiz merkezinde ve ilçelerimizde, Teknik elemanlar tarafından tespit edilen olumsuzluklar vakit geçirilmeden tarla sahibine ve köy muhtarına haber verilmektedir. Bununla birlikte üreticilerin de ekili alanlarını sık sık kontrol etmeleri ve herhangi bir olumsuzluk görüldüğünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü haberdar ederek konu uzmanı teknik elemanlara danışılmadan ilaçlama yapılmaması son derece önemlidir.

reklam

YORUM YAP