Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ SARIKAYA: “İÇME SULARIMIZ KONTROLÜMÜZ ALTINDA”

Bir süredir Çankırı genelinde suların bulanık akması nedeniyle Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in ardından bir açıklama da İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya’dan geldi. İl Sağlık Müdürlüğü’nün konuyu titizlikle takip ettiğini belirten Sarıkaya, şikayete konu olan bölgelerden sürekli numuneler alınarak mikrobiyolojik ve kimyasal inceleme yapıldığını söyledi. Sarıkaya’nın konu hakkındaki açıklamaları şu şekilde: “Bakanlığımız tarafından geliştirilen […]
Sağlık - 25 Temmuz 2023 22:03 A A

Bir süredir Çankırı genelinde suların bulanık akması nedeniyle Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in ardından bir açıklama da İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya’dan geldi. İl Sağlık Müdürlüğü’nün konuyu titizlikle takip ettiğini belirten Sarıkaya, şikayete konu olan bölgelerden sürekli numuneler alınarak mikrobiyolojik ve kimyasal inceleme yapıldığını söyledi.

Sarıkaya’nın konu hakkındaki açıklamaları şu şekilde:

“Bakanlığımız tarafından geliştirilen İZCİ erken uyarı sistemi ile salgın hastalıklar vaka sayıları Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Erken Uyarı Dairesi Başkanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından günlük olarak takip edilmektedir. Vaka sayısında artış görülmesi durumunda ivedilikle epidemiyolojik araştırma başlatılmaktadır.
İlimiz genelinde içme kullanma sularının aylık olarak rutin analizleri yapılmakta, şikayet olması durumunda da şikayete konu bölgeden su numunesi alınarak mikrobiyolojik ve kimyasal inceleme yapılmakta, uygunsuz numunelerle ilgili Çankırı İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ve Çankırı Belediyesi’ne gerekli tedbirlerin alınması için bildirimde bulunulmaktadır.
Müdürlüğümüz tarafından salgın hastalık izlemi ve içme kullanma sularının İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygunluğunun takibi titizlikle yürütülmektedir.
Yaz mevsiminde ülkemiz genelinde bulantı, kusma, ishal şikâyetleri ile sağlık kuruluşlarına başvurularda artış görülmektedir. Şu ana kadarki verilerimiz üzerinde yaptığımız değerlendirmelerde ilimizdeki artışın salgın sayılabilecek düzeyde olmadığı görülmüştür.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Sağlık - 22:03 A A
BENZER HABERLER