Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

İKİNCİ EL OTO GALERİCİLERİ İÇİN SON 7 GÜN

Konu hakkında görüşlerini aldığımız Filiz Auto Garage Genel Müdürü Handan Atlı, 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan yeni yasa hakkında şu bilgileri verdi: “Bilindiği üzere yeni yasa gereği ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan gerçek ve tüzel kişilerin bu faaliyetlerini sürdürebilmeleri için, yetki belgesi almaları ve işyerlerini istenilen standartlara getirmeleri koşulu bulunmaktadır. Bu yasa […]
Çankırı - 24 Aralık 2019 14:17 A A

Konu hakkında görüşlerini aldığımız Filiz Auto Garage Genel Müdürü Handan Atlı, 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan yeni yasa hakkında şu bilgileri verdi:

“Bilindiği üzere yeni yasa gereği ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan gerçek ve tüzel kişilerin bu faaliyetlerini sürdürebilmeleri için, yetki belgesi almaları ve işyerlerini istenilen standartlara getirmeleri koşulu bulunmaktadır.

Bu yasa ile ekspertiz raporu ve garanti zorunlu olurken, kilometre düşüren, hasarı gizleyenlere büyük yaptırımlar gelmektedir. Ve yine bu yasa ile;

  • İkinci el araç ticaretindeki kayıt dışı faaliyetlerin engellenmesi,
  • Güvenli bir piyasa ortamının oluşturulması,
  • Merdiven altı galerilerin ortadan kaldırılması,
  • İkinci el araç ilanlarında sunulan vaatlerle gerçeklerin örtüşmemesinden doğan haksız satışların önlenmesi,
  • Ekspertiz  raporu veren yetkili firmanın ve satışı yapan kişi ya da firmanın sorumlu tutulması ve alıcının zarara uğramasının önlenmesi amaçlanmaktadır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın “Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” kapsamında hazırladığı “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” taslağına göre ikinci el araç ticareti, sadece bu işle ilgilenen tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılabilecek.

Yeni yönetmeliğe göre YETKİ BELGESİ olmayanlar 1 Ocak 2020’den itibaren ikinci el araç alım-satım işlerini yapamayacaklar, alım-satım yapsalar bile Noter’lerde bu belgeleri olmadığı için resmi satış işlemlerini gerçekleştiremeyeceklerdir.

Filiz Auto Garage; bünyesinde showroom, personel, stok alanı, yetki ve yeterlilik belgeleri ile tüm koşulları tam olarak sağlamaktadır. Çankırı’da bütün ticaretin, Filiz Auto Garage’ın da yaptığı gibi yönetmelik ve kanunlara göre yapılması temennimizdir.

Ayrıca YETKİ BELGESİ için son gün 31 Aralık 2019 olduğunu da tekrardan hatırlatmak isterim.”

Çankırı - 14:17 A A
BENZER HABERLER