reklam
reklam
DOLAR31,2277% 0.08
EURO33,9713% 0.24
STERLIN39,6481% 0.24
FRANG35,4950% -0.08
ALTIN2.038,85% -0,08
BITCOIN1.957.0835.779
reklam

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞINA (SATIŞ BEDELİ ÜZERİNDEN) VERGİ GELİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Arabasını satmayı düşünenlere kötü haber, TBMM’de hazırlanan ve yakında Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşması beklenen yasa taslağına göre ikinci el araba satışlarından % 0,5 (binde beş) vergi alınacak. Satış miktarı da aracın en az kasko değeri kadar olacak, böylece düşük satış gösterilip vergiden kaçılamayacak. Buna göre 100 bin liralık bir araçtan 500 lira vergi alınacak. Önerinin yasalaşması halinde iğneden ipliğe vergi yükü altında ezilen Türk halkının omuzlarına bir yük daha binecek.

2020 yılında 6 milyon araç satışı yapıldığını düşünecek olursak toplanacak verginin milyarlarla ifade edileceği tahmin ediliyor. Aldığımız bilgilere göre yeni vergi, pandeminin etkisiyle sıfır araç tedarikinde yaşanan sıkıntının ikinci el araçlara talebi arttırması, devlet yetkililerinin de artışı görerek vergilendirmek için harekete geçmesiyle ortaya çıktı.

Bilindiği üzere 2020 Kasım ayına kadar olağan dışı artış gösteren ikinci el araç fiyatları Kasım ayı sonlarına doğru yavaşlamış sonrasında ise düşüş eğilimine geçmişti. Ancak havaların ısınması ve sıfır araç fiyatlarının vergi ve maliyet artışından dolayı yükselmesinin ikinci el araçlara talebi yeniden arttırması bekleniyor. Araç sahiplerinin binde 5’lik vergiyi ödememek için araç devirlerini almaktan kaçınacağı, bunun da araç alış verişinde dolandırıcılığı körükleyebileceği de gelen bilgiler arasında.

Hazırlanan taslakta “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20’nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında tescil edilmiş araçların, ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5 vergi alınır.” ifadelerine yer verildi. Ancak alınacak verginin alım-satım arasındaki kâr üzerinden değil de araç bedelinin tamamı üzerinden hesaplanması vatandaşlar arasında haklı tepkilere yol açıyor.

reklam

YORUM YAP