24° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

İKİ DEVLET TEK MİLLETİZ…

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 102’nci kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Dost ve kardeş Azerbaycan halkına Çankırı’dan kucak dolusu selam ve sevgilerimizi iletiyoruz. Azerbaycan’ın bağımsızlığının 102’nci yıldönümü kutlanıyor. Mehmet Emin Resulzade’nin mücadeleleri sonucu 28 Mayıs 1918 tarihinde ilan edilen Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti, Türk ve Müslüman dünyasında parlamenter sisteme geçen ilk cumhuriyet olarak da tarihte yer alıyor. Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti […]
Genel - 28 Mayıs 2020 22:49 A A

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 102’nci kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Dost ve kardeş Azerbaycan halkına Çankırı’dan kucak dolusu selam ve sevgilerimizi iletiyoruz.

Azerbaycan’ın bağımsızlığının 102’nci yıldönümü kutlanıyor. Mehmet Emin Resulzade’nin mücadeleleri sonucu 28 Mayıs 1918 tarihinde ilan edilen Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti, Türk ve Müslüman dünyasında parlamenter sisteme geçen ilk cumhuriyet olarak da tarihte yer alıyor.

Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti Mehmet Emin Resulzade tarafından kuruldu. 1917’de Bağımsız Azerbaycan fikrini savunarak Müsavat Partisi’nin başkanı olan Resulzade, Türk devletlerinin kurulması fikrini savunuyordu. 28 Mayıs 1918’de de Azerbaycan Cumhuriyetini kurdu ve iki yıl cumhurbaşkanı oldu.

1993 yılında cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen Haydar Aliyev’in “Biz bir millet, iki devletiz” sözleri Türk-Azeri ilişkilerine egemen oldu. 2003 yılında Haydar Aliyev’in yerine cumhurbaşkanı seçilen İlham Aliyev döneminde de iyi ilişkiler devam etti.

Genel - 22:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.