17° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

HÜKÜMETİN MEMUR ZAMMI TEKLİFİNE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Hükümetin, memura sunduğu kabul edilemez zam teklifinin ardından Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Büro Memur-Sen Çankırı Şube Başkanı Nihat Makas, zam teklifi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sunulan teklifin kabul edilebilecek bir yönü olmadığını belirten Makas, işveren tarafının masaya daha akılcı ve müzakere edilebilir tekliflerle gelmesi gerektiğini, aksi halde masadan anlaşma çıkmayacağını da sözlerine ekledi. Kamu İşvereninin, Memur-Sen’in […]
Ekonomi - 14 Ağustos 2021 14:10 A A

Hükümetin, memura sunduğu kabul edilemez zam teklifinin ardından Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Büro Memur-Sen Çankırı Şube Başkanı Nihat Makas, zam teklifi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sunulan teklifin kabul edilebilecek bir yönü olmadığını belirten Makas, işveren tarafının masaya daha akılcı ve müzakere edilebilir tekliflerle gelmesi gerektiğini, aksi halde masadan anlaşma çıkmayacağını da sözlerine ekledi.

Kamu İşvereninin, Memur-Sen’in teklifinden 18 gün, ilk oturumun gerçekleşmesinden ise 10 gün sonra teklifini sunduğuna ve bu yönüyle teklifin geç geldiğine vurgu yapan Makas, “İçerik itibariyle ise beklentilerin, olması gerekenin ve adalet eşiğinin uzağında tekliflerle karşılaştık. Kamu işvereni, maaş ve ücretlere 2022’de %5+%6, 2023’de %6+%6 olmak üzere toplamda iki yıllık 23 puanlık bir artış önerdi. Bunun dışında somut, hesaplanabilir, tarihi, içeriği, kapsamı, uygulama süreci bilinir ya da öngörülebilir bir teklif sunmadı. Sayın Bakan tarafından ifade edilen teklif içeriğinde; ek gösterge, sözleşmeli personel, refah payı gibi bizim tekliflerimizde yer alan ana konularla ilgili müzakere etme eğilimi hissettirecek bir netlik ne yazık ki söz konusu değildir.” diye konuştu.

Makas, 26 Temmuz’da iletilen Genel Toplu Sözleşme metni içeriğinde yer alan birçok konuya Bakanlığın kendilerine olumlu veya olumsuz bir beyanda bulunmadığını belirterek, “Genel toplu sözleşme tekliflerinin tasnifi ve müzakeresi noktasında da hem kurumların ve bürokratların, hem de Sayın Bakanın toplu sözleşme tekliflerimizle ilgili içerik, maliyet ve mahiyet yönüyle yeterince bilgi sahibi olduğu da ortak kanaatimizdir” dedi.

Sunulan teklifin toplu pazarlığın başlamasını sağlayacak nitelikte olmadığını, kamu işvereninin müzakere başlatacak yeni bir teklif hazırlaması gerektiğini söyleyen Nihat Makas, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Ayrıca, kamu işvereni teklifinde toplu sözleşme sürecinin diğer önemli ayağını oluşturan hizmet kollarıyla ilgili bir bölüm, hüküm ve teklif de bulunmamaktadır. Bu tablo, kamu görevlilerinin beklentilerini ve haklı taleplerini yansıtan toplu sözleşme tekliflerimizin karşılığında işveren tarafından ortaya konması gereken iradenin henüz tam olarak ifade edilmediği kanaati oluşturmaktadır.

Kamu işvereni, 6. Dönem Toplu Sözleşmenin pazarlık aşamasını başlatmayı gerektirecek yeni bir teklifi en kısa sürede ve en geç Pazartesi gününe kadar bizimle ve kamuoyuyla paylaşmalıdır. Yeni teklifle birlikte artış oranları yükseltilmeli, ek gösterge, sözleşmeliler ve refah payı başlıklarına ilişkin olumlu tutum devam ettirilmeli, kapsam ve takvim belirsizlikleri giderilmeli, teklif netleştirilmelidir.

Genel toplu sözleşmeye dair tekliflerimizde yer alan diğer konu (seyyanen zam, aile yardımı, toplu sözleşme ikramiyesi, dini bayram ikramiyesi, ek ödeme, özel hizmet tazminatı vb.) başlıklarının cevapsız bırakılması durumu fark edilmelidir. Kamu işvereni masaya müzakere temelli teklifler getirmeli, toplu sözleşmenin hizmet kollarına ilişkin bölümü kapsamında devam edecek müzakerelerde genel toplu sözleşme teklifindeki hata yapılmamalı, teklif içerikleri net ve somut olmalıdır.”

Ekonomi - 14:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.